Domácí

Vláda zvažuje 4000 korun za ubytování uprchlíka. S vyšším příspěvkem souhlasí i opozice

Kabinet Petra Fialy (ODS) možná navrhne vyšší příspěvek na ubytování ukrajinských uprchlíků. Původní návrh ministerstva práce a sociálních věcí počítal se třemi tisíci korun za uprchlíka. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ale připustil, že by se částka mohla zvýšit.

Tři tisíce za ubytování jednoho uprchlíka, maximálně 9 tisíc na domácnost, takový byl původní návrh. Podle Rakušana by ale stát mohl přispívat víc.

"Musíme najít ten balanc, aby to opravdu motivovalo k ubytovávání v rodinách, protože to je ten směr, kterým chceme jít. Na druhou stranu musíme zamezit i tomu, aby se tady kšeftovalo s bídou a neštěstím lidí. Bavili jsme se o čtyřech tisících, to zastropování jsme viděli výš než na 9 tisících korun," uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Podle exministryně financí Aleny Schillerové (ANO) by příspěvky měly být určitě vyšší. "Musí rozhodně být vyšší, mně píší lidé, že by si rádi vzali uprchlíka, ale že neutáhnou ani energie. Existují různé průzkumy nákladů a podle toho to upravit. Ne, že jeden týden vystřelí vláda tři tisíce a zase druhý čtyři," řekla Schillerová.

Související obsah

Na kolik státní kasu vyjde pomoc uprchlíkům, si zatím netroufá nikdo odhadovat. Exprezident Václav Klaus tvrdí, že náklady budou vyšší než ty za covid. S názorem bývalého prezidenta ale nesouhlasí současný ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

"Já myslím, že ty náklady nebudou zdaleka tak vysoké jako na covid a teď mluvím o přímých nákladech a přímých výdajích státního rozpočtu. Ty náklady byly zhruba kolem 330 miliard za dva roky," vysvětlil Stanjura.

Jisté ale je, že válka na Ukrajině bude mít čím dál vyšší dopady na peněženky Čechů. Vysoké ceny plynu, nafty a dalších komodit by podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka mohly způsobit extrémní inflaci.

Související obsah

"Inflace bude bohužel vyšší a jestli dosáhne v jarních nebo letních měsících řekněme 13, 14 procent, to zatím nikdo v tuhle chvíli neví. Bohužel ten průměr za celý rok nebude devět procent, jak jsme si mysleli, ale bude spíš 11, 12 %, nedejbože možná i trošku víc," upozornil Rusnok.

Reálné mzdy každého z nás podle Rusnoka s takovou inflací, klesnou až o 8 procent. Kvůli přívalu uprchlíků, kterých už je v Česku přes 270 tisíc, bude vláda žádat Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, ten zatím platí do 3. dubna.

Související obsah

"Jakmile migrační vlna pomine, všechno bude pod kontrolou, kdyby skončila válka, tak okamžitě deaktivujeme nouzový stav," řekl Rakušan. Se zavedením nouzového stavu ale nesouhlasí premiér Fiala. "Nesouhlasíme se zavedením nouzového stavu, protože ten se dá velmi lehce zneužít, například k zakázkám bez výběrového řízení," zdůvodnil.

"My v žádném případě, a teď mluvím za hnutí ANO, nebudeme politikařit, nebudeme dělat to, co dělala současná vláda, když byla v opozici, ale budeme chtít slyšet plán, krátkodobý, ale i dlouhodobější," uzavřela Schillerová.

Vláda se také chystá zavést možnost vedení účetnictví a daňové evidence v eurech, a to od ledna 2024. Firmy by tak mohly v evropské měně platit daně. O přijetí eura ale dál neuvažuje.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz