Domácí

Europoslanec pomohl obcím získat odškodnění. Za službu chce miliony

Europoslanec a místopředseda hnutí STAN Stanislav Polčák chce téměř osm milionů korun za pomoc s odškodněním za výbuchy ve Vrběticích. Obce v okolí muničních skladů dostaly zhruba 300 milionové odškodnění. Teď se ale nejspíš budou muset vyrovnat i s Polčákem.

Výbuch muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku, který měly na svědomí ruské tajné služby a vyžádal si dva lidské životy, ochromil na dlouhou dobu život v okolních vesnicích. Bezpečnostní složky na místě zasahovaly od konce roku 2014 do října 2020. Odškodné pomáhal jako advokát obcím získat europoslanec Stanislav Polčák (STAN). Obce si mezi sebe rozdělí skoro 310 milionů korun. Polčák si za svou pomoc údajně řekl o 2,5 % z této částky, dostal by tedy přes sedm a půl milionu korun. Na případ upozornil portál Seznam Zprávy.

Související obsah

​Podle Seznam Zpráv kývli starostové na Polčákovu pomoc bez předem domluvené odměny pro advokáta. "Důrazně odmítám interpretaci v článku, který vyšel na webu Seznam Zprávy, a budu se proti ní bránit já i zmínění starostové. FAKTA: Loni na jaře jsem vyslyšel prosbu pěti obcí na Zlínsku a zapojil se do pomoci získání odškodnění za teroristický čin spáchaný ruskými agenty ve Vrběticích," okomentoval Polčák situaci na svém twitteru.

Dále psal, že se jednalo o několikaměsíční práci spousty lidí, kteří nad případem strávili stovky hodin. Starostové obcí ho údajně sami oslovili s žádostí o pomoc a také se domluvili, že advokát bude za svou práci odměněn. "Domluvili jsme se, že pokud se nám nic vymoci nepodaří, odměna nebude žádná. Pokud ano, odměna bude podílem na úspěchu," pokračoval europoslanec.

Související obsah

​Na svém twitteru potom uvedl, že ho sami starostové před několika týdny požádali, aby vyřídil situaci okolo jeho odměny. Navrhli mu podíl ve výši 2,5 % z obdržených 310 milionů korun. "Díky práci mojí a mých kolegů se několik obcí a stovky občanů domohlo spravedlnosti," uzavřel Polčák. Napsal také, že odměnu nedostane z peněz, které coby odškodné dostali jednotliví občané a většinu peněz podle Polčáka si mezi sebe rozdělí tým lidí, který na zastupování obcí pracoval.

Za Polčáka se postavili i starostové odškodněných obcí. "My, starostové obcí, které byly postiženy výbuchem v areálu ve Vrběticích, odmítáme interpretaci výsledku našeho jednání s panem Stanislavem Polčákem tak, jak ji dnes popisuje server Seznam Zprávy. Odměnu jsme mu sami navrhli v uplynulých týdnech a považujeme ji vzhledem k rozsahu práce za férovou a odpovídající," uvedli starostové. "Stojím za panem Polčákem, podporuji ho," sdělil nám v telefonním hovoru starosta Haluzic František Marecký.

K problému se vyjádřil i ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan. "Stanislav Polčák nepřijme žádnou odměnu za pomoc obcím při odškodnění za výbuch ve Vrběticích. Považuji to za správné a jediné možné rozhodnutí," napsal ministr na twitteru. I sám Polčák uvedl, že se své části odměny zříká a obce zaplatí pouze práci jeho kolegů. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz