Domácí

Babiš půjde k soudu kvůli Čapímu hnízdu, rozhodl státní zástupce

Expremiéra a poslance Andreje Babiše (ANO) čeká v souvislosti s kauzou neoprávněné dotace pro farmu Čapí hnízdo soud. Státní zástupce Jaroslav Šaroch na něj podal obžalobu, informoval mluvčí městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Babiš vinu popírá a vzkázal, že to u soudu prokáže.

Poslanec Andrej Babiš půjde k soudu kvůli kauze Čapí hnízdo. Jeho firma měla pro farmu neoprávněně čerpat dotaci. "Státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze podal dne 21. března 2022 obžalobu na dvě fyzické osoby ve věci v mediálním prostoru označované jako kauza Čapí hnízdo," řekl v pondělí Cimbala.

Žalobce obviněného viní z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie, Babišovu někdejší poradkyně Jana Naygová pak z pomoci při dotačním podvodu.

"Nově zjištěný skutkový stav, který z nově nashromážděného penza důkazů vyplynul, neumožnoval vydání jiného rozhodnutí, než je podání obžaloby. Státní zástupce je vázán zákonem a zásadou obžalovací," doplnil Cimbala.

Související obsah

​​​Původním majitelem farmy Čapí hnízdo byl holding Agrofert, koncem roku 2007 se ale firma, jež zajišťovala její provoz, změnila na akciovou společnost a posléze jí byla přidělena evropská dotace pro malé a střední podniky. Coby součást Agrofertu by Čapí hnízdo dotaci získat nemohlo. Po rekonstrukci se farma do holdingu vrátila.

​Babiše ke stíhání vydala Poslanecká sněmovna už potřetí. Státní zastupitelství ho už jednou zastavilo, aby ho na popud tehdejšího šéfa žalobců Pavla Zemana zase obnovilo. Šaroch případ loni v srpnu vrátil policistům k došetření. Kauza byla celou dobu předmětem velkého mediálního zájmu. K aktuálnímu rozhodnutí se podle Cimbaly dospělo i na základě výpovědí svědků.

"V jednom z případů pak došlo k podání výpovědi, která změnila náhled na posouzení věci. Zároveň došlo ke změnám výpovědí u některých dalších svědků a na základě mezinárodní právní pomoci též k posunu v objasnění otázky výkladu společného trhu," vysvětlil mluvčí.

Související obsah

​Poslanec vinu od začátku popírá. "Podání obžaloby u 15 let staré pseudokauzy považuji za zcela zjevný účelový pokus o moji kriminalizaci. Nebýt v politice, nikdo by se tím nikdy nezabýval, protože se nic nestalo. Nikomu nevznikla žádná újma, dotace, i když na ni byl nárok, byla vrácena. Nikdy jsem nic trestného neudělal, ani v minulosti, ani v politice, kde mám čistý stůl. A to prokážu i u soudu," prohlásil v reakci na obžalobu.

"Podanou obžalobou se nyní bude zabývat Městský soud v Praze. S ohledem pokračování trestního řízení nebudou poskytovány žádné další informace," uzavřel Cimbala s tím, že samotný proces může začít až za několik měsíců.

Podívejte se, jak se Babiš před Sněmovnou hájil:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz