Domácí

Politici reagují na obžalobu Babiše. Je to vykonstruovaný proces, tvrdí expremiér

Na obžalobu expremiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo už reagují politici. Někteří z nich připomínají předešlé Babišovy výroky, další například kritizují státní zastupitelství. Podle předsedy hnutí ANO se jedná o vykonstruovaný politický proces.

Předseda hnutí ANO trvá na tom, že je nevinný v kauze Čapí hnízdo. "Dneškem se potvrdilo, že jde o vykonstruovaný politický proces proti mé osobě," prohlásil na facebooku Babiš v reakci na pondělní obžalobu. "Nikdy jsem nic trestného neudělal, ani v minulosti, ani v politice, kde mám čistý stůl. A to prokážu i u soudu," uvedl. 

Kauzou by se podle bývalého premiéra nikdo nezabýval, kdyby nešel do politiky. "Dnes se dozvídám, že státní zástupce našel důvody k obžalobě. Pro mě je to alibismus. Podání obžaloby u 15 let staré pseudokauzy považuji za zcela zjevný účelový pokus o moji kriminalizaci," sdělil v pondělí. "Nikomu nevznikla žádná újma, dotace, i když na ni byl nárok, byla vrácena," doplnil.

https://www.facebook.com/AndrejBabis/posts/2504856319650997

"Dlouhodobým cílem je mě dostat ven z politiky, protože polistopadovému kartelu, který to tady od revoluce řídí, to nevyhovuje, že jsem v politice," řekl v pondělí Babiš TV Nova. "Možná se domnívají, že chci kandidovat na prezidenta, k tomu jsem se ještě nevyjádřil, a že mě to odradí, ale na moje rozhodnutí, zda budu kandidovat, to rozhodně nemá vliv," sdělil.

"Nejvyšší státní zástupce je produkt polistopadového kartelu," prohlásil Babiš na účet Pavla Zemana, který v prosince 2019 obnovil stíhání tehdejšího předsedy vlády. "Je jasné, kdo ho tam dostal," dodal. 

Podle politiků vládních stran jde ale pro Babiše o příležitost. "Andrej Babiš dostane šanci vysvětlit soudu kauzu kolem padesátimilionové dotace na Čapí hnízdo," napsala v pondělí na twitteru předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). "Už nebude stačit kopání kolem sebe a slova o tom, že se tam máme na ty peníze jet podívat. Kdyby měl sebereflexi, rezignuje na všechny funkce a do rozhodnutí nebude nikam kandidovat," dodala.

"Konečně závan narovnání podnikatelského prostředí, jak o tom pan poslanec snil, když náhodou spal," uvedl zase ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). 

"Připomínám, že to byla ta kauza, ve které pan expremiér opakovaně přísahal na zdraví svých dětí a svého syna nechal odvézt na okupovaný Krym, jen aby nevypovídal," upozornil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek zkritizoval při této příležitosti státní zastupitelství. "Bude navždy ostudou státního zastupitelství, že mu to trvalo šest let, Sněmovna musela Andreje Babiše vydávat třikrát a k obžalobě se odhodlali, až když obviněný skončil v opozici. Teď už bude kauza v rukou soudů, kterým na rozdíl od státního zastupitelství důvěřuji," napsal na twitteru.

Související obsah

Výraznou reakci od expremiéra nečeká europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). "Očekávám klasickou kanonádu slov jako účelovka, kampaň, všeci kradú," sdělil na twitteru. "Je to dobrá zpráva primárně pro Českou republiku – spravedlnost má nyní konečně volné ruce. Je důležité, aby nezávislý soud rozhodl, zda je podezření z podvodů pravdivé, nebo to je omyl. A pan Babiš ať se plně hájí. Pravda a spravedlnost se ukáže!" napsal na twitteru místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).

"Doba, kdy ministerstva sloužila hlavně k přidělování a obhajování dotací pro holding premiéra, skončila," uvedl na twitteru poslanec ODS Jiří Havránek.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz