Zahraničí

Ruská mládež půjde bojovat. Nový rozkaz může poslat válčit i sedmnáctileté

Ruská mládež půjde bojovat. Nový rozkaz může poslat válčit i sedmnáctileté
Člen hnutí Junarmija | Zdroj: Profimedia

Nečekaně vysoké ztráty na Ukrajině mají hnát Rusko ke krajním krokům. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podepsal rozkaz, který by umožnil zapojit do boje i rezervisty ve věku 17 a 18 let. Nejvyšší vojenské vedení teď musí předložit návrhy, jak členy mládežnické organizace Junarmija co nejlépe vycvičit.

Ruské vedení začíná kvůli ztrátám na Ukrajině zvažovat drastická řešení. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu údajně podepsal rozkaz, kterým by zapojil do bojů i ruskou mládež. Nový rozkaz umožňuje výcvik členů mládežnické organizace Junarmija pro vojenské účely, jak uvedlo ukrajinské ministerstvo obrany.

Rozkaz se týká mladistvých ve věku 17 a 18 let. V současnosti o nich rozkaz hovoří pouze jako o potenciální záloze pro válku, kterou Rusko stále označuje jako speciální vojenskou operaci. Za splnění rozkazu odpovídá náčelník vojensko-politického oddělení sil Ruské federace Hennadiii Žydko.

Související obsah

Junarmija je mládežnickou organizací spadající pod ministerstvo obrany, kterou v roce 2015 založil ministr Sergej Šojgu. Náplní organizace je vojenská výchova, trénink a historie a příprava na vojenskou službu. Členy organizace se mohou stát chlapci i dívky od osmi let. 

Kvůli svým zásadám je Junarmija často terčem kritiky. Odpůrci ji považují za nástroj propagandy cílený na mladistvé. Organizaci přirovnávají například k nacistické Hitlerjugend nebo ke komunistickým Pionýrům. K odkazu Pionýrů se navíc Junarmija hrdě hlásí.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz