Zahraničí

Rusové vyzvali Mariupol ke kapitulaci. Ukrajinci ale hodlají dále bojovat

Přístavní město Mariupol dostalo od Rusů ultimátum. Mělo odložit zbraně a vyvěsit bílou vlajku. To však bylo nepřijatelné pro vedení města i pro ukrajinskou vládu.

Ultimátum, které Rusové dali přístavnímu městu Mariupol, bylo nepřijatelné nejen pro vedení města, ale i pro ukrajinskou vládu. Měli totiž odložit zbraně a vyvěsit bílou vlajku. Ukrajinská armáda prý bude o Mariupol bojovat, dokud to půjde.

Rusové počítají, že se města zmocní do dvou až tří dnů. Už teď ruská armáda odřízla Ukrajinu od Azovského moře a získáním Mariupolu by propojila Donbas s Krymem. Jenže ani proruští separatisté nevěří, že by se jim za tak krátkou dobu podařilo Mariupol dobýt.

"Nevěřím, že se problém vyřeší za dva, tři dny, nebo dokonce do týdne. Bohužel ne, to město je moc velké," řekl gubernátor separatistické Doněcké lidové republiky Denis Pušilin.

Související obsah

Rusko neupřesnilo, co přesně Mariupol čeká v případě, že ultimátum nepřijme. Členové vedení města by ale údajně měli stanout před ruským válečným soudem jako přívrženci odporných banditů, jak Rusové nazývají ukrajinské vojáky.

Mariupol v posledních dnech zažívá nejhorší bombardování od začátku invaze. Obyvatelé nemají přístup k pitné vodě ani k jídlu, nefunguje elektřina a lidé se nemají ani kde zahřát. Osmdesát procent města je zničeno nebo poškozeno. Ostřelování probíhá v podstatě 24 hodin denně. 

Výzvu ke kapitulaci Mariupolu vyhlásili Rusové pod zárukou bezpečné cesty ven. Pokud lidé přestanou bojovat, nechají je prý z města utéct. Ani v minulosti ale příměří zbraní pro evakuaci Rusové opakovaně nedodrželi. Z města už se podařilo utéct desítkám tisíc lidí. Více než dva tisíce jich ale zemřely.

Související obsah

"Bomba spadla na garáž a úlomky dopadly poblíž mě, směrem k naší zahradní kuchyni, moje auto tam bylo taky, přímo před vjezdem do garáže," popsal situaci ve městě jeden z obyvatel.

Spojené státy americké už vyjádřily znepokojení nad zatím nepotvrzenými zprávami, že Rusko nedobrovolně deportuje uprchlíky z Mariupolu do Ruska, kde mají dokonce podle některých zpráv končit v pracovních táborech.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz