Naše Česko

Vláda podceňuje situaci, potraviny letos zdraží o 30 %, varuje šéfka potravinářů

Inflace, válka na Ukrajině, energetická krize i vysoké ceny pohonných hmot. To vše přispívá i ke zdražování potravin v Česku. Podle prezidentky Potravinářské komory ČR Dany Večeřové letos zdraží až o 30 procent. Vláda ale na požadavky Potravinářské komory podle ní nereaguje. Mluvila o tom v pořadu Naše Česko.

Letošní zdražování potravin může být rekordní. Ceny pšenice na burze v Paříži atakují historicky rekordní maxima. Navíc Ukrajina či Rusko jsou důležitými světovými dodavateli také třeba kukuřice nebo olejnin… 

"Už po skončení covidu se objevovaly signály, že rostou ceny plastových obalů, kartonů, plechovek. Potom se k tomu přidružilo na podzim to, že zkrachovali někteří dodavatelé energií, a to zasáhlo potravinářský i zemědělský sektor," popisuje počátky zdražování prezidentka Potravinářské komory.

V minulém roce potraviny zdražily jen o 0,8 procenta. Letos zdraží až o 30 procent, varuje šéfka potravinářů. "Podle sektorů se náklady na výrobu potravin zvedly o 30 až 50 procent. U většího zpracovatele masa se náklady na výrobu jednoho výrobku zvedly v průměru o osm korun. A to se musí někde projevit, ten výrobce není schopen to absorbovat," podotýká Večeřová. 

Související obsah

Potravinářská komora v Česku zastupuje 90 % firem českého potravinářství. "Situace začíná být velmi kritická v surovinách. Vyvážíme 50 % pšenice, libanonští obchodníci jsou schopní nabídnout za pšenici mnohonásobně víc," říká Večeřová. Do budoucna tak může vzniknout palčivý problém s nedostatkem pšenice i v Česku.

Podle ní se ale Češi nemusí bát, že by Česko mělo nedostatek. "Máme potravin dost, ale určitě se situace projeví na cenách. Měli bychom mít vývoz nějakým způsobem kontrolovaný, třeba omezit nebo dávat vývozní povolení, aby nám tu zůstal dostatek pšenice pro naši potřebu," myslí si prezidentka Potravinářské komory.

Související obsah

​Maďarsko i Bulharsko zakázalo vývoz obilí. "Mně připadá, že čekáme na to, co Brusel. Mně se to moc nelíbí. My apelujeme na ministerstvo zemědělství i na vládu, aby udělali nějaké kroky pro to, aby zemědělcům a potravinářům pomohli a nějakým způsobem to tu stabilizovali. Ale mlčí," říká Večeřová.

Potravinářské komoře by podle ní pomohlo snížení DPH na paliva a snížení spotřební daně na paliva. Silniční daň nebo zrušení biosložky jsou zanedbatelné položky. "Vláda hodila zemědělství a potravinářství přes palubu. Jestliže má pořád někdo dojem, že když si to nevyrobíme, tak si to dovezeme, nedovezeme. Viděli jsme to na covidu a jsme závislí na dovozech. Tomuto sektoru by se měla věnovat daleko větší pozornost, protože živí lidi," uzavírá Večeřová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k odstrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz