Experti na cestách

Češi se kvůli drahému benzínu bojí o dovolenou. Experti řekli, co všechno hrozí

Zdražení cen pohonných hmot vyvolalo mezi Čechy obavy. Nejen kvůli každodenním cestám, ale také kvůli cenám zájezdů. O ty je totiž letos enormní zájem. Výkonný ředitel Asociace CK Michal Veber a ředitel CK Blue Style Ondřej Rušikvas řekli v pořadu Experti na cestách, jak to bude.

Češi se obávají, že se do cen zájezdů může promítnout zdražování pohonných hmot. "V našem případě zatím ne a budeme se snažit udržet cenu. Výkyvy cen paliv jsou velké a vše souvisí s tím, jak se situace bude vyvíjet na Ukrajině," nastínil Ondřej Rušikvas, provozní ředitel CK Blue Style.

​Podle něj je většina cestovních kanceláří schopná pokrýt výkyv až do osmi procent nárůstu cen. "V případě, že by růst přesáhl těch osm procent, ať už se to týká cen paliv, nebo jiných nákladů, má zákazník možnost zvolit jinou cenově dostupnou destinaci, nebo úplně odstoupit od smlouvy bez storno poplatku," vysvětlil v pořadu Experti na cestách Rušikvas.

Související obsah

​Rušikvas věří, že se ceny budou pohybovat v podobné výši jako v minulém roce. "Ceny držíme, ale ta situace je dynamická a mohou nastat jiné komplikace. V tuto chvíli máme mechanismus na to, jak situaci zvládnout. Příplatek za paliva by zákazník mohl pocítit maximálně v řádu stokorun," doplňuje Rušikvas.

Se zájezdy by už neměla zamávat ani koronavirová situace. "Celý svět uvolňuje restrikce, turisté se budou cítit volněji. Já se domnívám, že covid pro nás částečně skončil," věří výkonný ředitel Asociace cestovních kanceláří (ACK) Michal Veber. Ani podle Rušikvase už není téma koronaviru při výběru dovolené stěžejní jako dříve.

Související obsah

​Zájem o zájezdy je navíc obrovský, takže cestovní kanceláře očekávají, že o zájezdy bude letos celkově vyšší zájem než v roce 2019. I proto odborníci doporučují koupi first minute zájezdů, aby se turisté vyvarovali tomu, že pak bude vše vyprodané. Podle Vebera může být dobrým tahem pořídit už nyní eura, jelikož koruna je poměrně silná.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz