Zahraničí

Bělorusko stupňuje napětí. Chystá se prý rozmístit ruské jaderné zbraně

Bělorusko stupňuje napětí. Chystá se prý rozmístit ruské jaderné zbraně
Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Bělorusko by mohlo poskytnout Rusku své území k rozmístění jaderných zbraní. Zjistili to zpravodajci Severoatlantické aliance (NATO). Obě země v minulosti pravidelně pořádaly společná vojenská cvičení a část ruské armády zahájila invazi na Ukrajinu právě z Běloruska.

O tom, že se Bělorusko otevřeně zapojí do konfliktu na Ukrajině, se spekuluje už několik dní. Diktátor Alexandr Lukašenko to popřel. V příštích dnech by se ale podle západních tajných služeb měla zvýšit běloruská podpora ruské armádě, píše portál Express.

Lukašenko povolil Putinovi poslat na Ukrajinu vojska přes běloruské území už na začátku invaze. Kreml by teď v Bělorusku mohl rozmístit jaderné zbraně. Podle NBC to zjistili zpravodajci NATO.

"Běloruská armáda si připravuje manévrovací prostor k ospravedlnění běloruské ofenzivy proti Ukrajině a připravovaného rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku," řekl zmíněné televizní stanici.

Související obsah

​"Nechci tím říct, že tam ty jaderné zbraně dají zítra. Myslím tím to, že teď podnikají politické kroky k tomu, aby pak bylo jednoduché nukleární zbraně rozmístit, pokud vedení tohle rozhodnutí učiní," doplnil zpravodajec.

Ruská válka proti Ukrajině trvá od 22. února. Moskva ji označuje jako "speciální vojenskou operaci" a odmítá, že by šlo o agresi.

V Moskvě proběhly oslavy osmého výročí anexe Krymu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz