Zahraničí

Putin je přitlačený ke zdi, zvažuje užití chemických zbraní, tvrdí Biden

Nepříznivý vývoj války a obvinění, že Kyjev měl chemické a biologické zbraně, ukazují, že jejich použití na Ukrajině zvažuje ruský prezident Vladimir Putin. V pondělí v noci to uvedl americký prezident Joe Biden. Ten také odmítl ruská nařčení, že by tyto zbraně měly USA v Evropě nebo že by je vyráběly na Ukrajině.

"Je přitlačený ke zdi," řekl Biden o Putinovi. Odmítl ruská obvinění, že Spojené státy mají v Evropě chemické a biologické zbraně. "To prostě není pravda. Garantuji vám, že také naznačuje, že Ukrajina má biologické a chemické zbraně. To je jasné znamení, že on sám zvažuje použití obou," dodal Biden v projevu na konferenci Business Roundtable.

"Už v minulosti je použil a měli bychom si dávat pozor na to, co přijde. Ví, že to bude mít vážné následky kvůli jednotnému NATO, ale jde o to, že hrozba je skutečná," řekl Biden.

Už v minulosti představitelé americké administrativy uváděli, že si Rusové obviněními Ukrajiny z toho, že vyvíjela biologické zbraně, připravují půdu k tomu, aby je ve válce sami použili. Před použitím zbraní hromadného ničení varoval v pondělí svůj ruský protějšek poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan.

Související obsah

​Biden v pondělí také varoval před možným ruským kybernetickým útokem. "Varoval jsem před hrozbou, že Rusko provede zlomyslný kybernetický útok coby odpověď na sankce, kterými jsme mu to společně s našimi partnery po celém světě udělali těžké. Ale dnes na základě nových zpravodajských poznatků vydala naše administrativa další varování před možným ruským kybernetickým útokem na nás," doplnil Biden.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz