Zajímavosti

Peklo na zemi. Reportéři TV Nova zažili válku na Ukrajině na vlastní kůži

Reportéři TV Nova prožili to, co se děje na Ukrajině, na vlastní kůži. V dnešním pořadu TALK! o této zkušenosti promluvila reportérka Petra Matýsková a Jan Zálužský. Prozradili mimo jiné, jak se na cestu připravovali, jak to zvládala jejich rodina a jaké byly jejich pocity.

Peklo na zemi, absolutní šok a jiný svět. Tak popisují reportéři TV Nova svůj zážitek na Ukrajině. Petra Matýsková do Kyjeva přijela den před zahájením invaze a byla tam dva dny. "Viděla jsem evakuaci lidí z Kyjeva a také to, jak se snaží utéct rychle pryč na Západ," popisuje reportérka.

Na Ukrajinu jela jako zahraniční reportérka, vracela se jako válečná. "Jela jsem na Ukrajinu s tím, že možná budu mluvit s nějakými uprchlíky, kteří se dostali do Kyjeva z východní části Ukrajiny. Takže představa o tom, jaká témata budu zpracovávat byla úplně jiná," podotýká Matýsková.

Související obsah

Když pak začala ruská invaze, nebyl čas nazbyt. "Bylo mi jasné, že mi nezbyde nic jiného, než rychle nastoupit do terénu a informovat prostřednictvím živých vstupů diváky TV Nova o tom, co se tam děje," popisuje reportérka TV Nova svou práci.

Přestože Jan Zálužský už věděl, do čeho jde, na takovou podívanou se podle něj nedá jen tak připravit. "Každá vesnice má domobranu a stojí před ní muži se samopaly, kteří ještě včera byli farmáři. Občas vidíte z dálky požár nebo slyšíte výbuchy. Je potřeba se z toho nezbláznit, protože najednou vidíte z 99 % smutek, musíte být obezřetní a chovat se podle jejich válečných pravidel," nastínil Zálužský.

Související obsah

​Výbava reportéra do válečného terénu je velmi důležitá. "Při prvním poplachu sirén jsem se naučil mít u sebe tyčinku a malou vodu, protože nikdy nevíte, jak dlouho budete v krytu. Takže se vlastně připravujete na to, že vás čekají extrémní situace a nevíte, co se může dít," doplňuje Zálužský.

Práce reportérů je náročná mnohdy i pro jejich rodiny. Například Matýsková se snažila, aby se o tom, že je na Ukrajině v této situaci, nedozvěděl její otec. Jenže to zjistil z televize. "Takže se snažil o to, aby se jeho dceruška dostala zpátky. Snažila jsem se ho uklidnit," vzpomíná reportérka.

"Naši to zezačátku nebrali dobře, nejstatečnější byla moje snoubenka. Budoucí tchyně mi řekla, že mi vypustí kola, jestli pojedu. Pak mi dala pusu na cestu a jelo se. Ale ujistil jsem rodinu, že se budu snažit být opatrný," popisuje Zálužský. Bere tuto cestu jako další zkušenost a má pocit, že ho to posílilo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Píše se na Deník.cz