Napřímo

Konec Ruska v OSN? Podle ministra Kupky jsou změny nezbytné

Budoucnost OSN, ceny pohonných hmot a na důsledky války na Ukrajině pro Čechy. O těchto a dalších tématech v pořadu Napřímo To jsou některá témata, která ve středu řešila moderátorka Bára Divišová s ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS) v pořadu Napřímo.

Rusko je členem Rady bezpečnosti OSN, což komplikuje reakci světového společenství. "Ukazuje se, že to ochromuje reálné kroky OSN. Podle mého soudu by byla na místě jasnější reakce OSN, ale ta není možná s ohledem na veto Rady bezpečnosti," míní Kupka.

A dle svých slov je přesvědčený, že současná krize jednoznačně ukazuje na nutnou reformu OSN. "Pokud má plnit OSN svoji funkci, tak se bude muset změnit," doplňuje ministr dopravy.

Související obsah

Na čtvrtečním summitu NATO chce Polsko požádat o vyslání mírové mise na Ukrajinu. "Tohle je do značné míry i souboj o to, kam dál Rusko pustíme. Troufnu si tvrdit, že současný konflikt je výsledkem toho, že první odezva na Krym nebyla tak jednoznačná jako ta současná," myslí si Kupka.

Podle něj válka na Ukrajině na nás dopadne ve všech směrech, a to poměrně dramaticky. "Má to přímý dopad na ceny energií, pohonných hmot a do budoucna lze očekávat i dopad na ceny potravin. A bude záležet na tom, jak celá Evropa bude připravená vnímat okolnosti válečného konfliktu," predikuje ministr.

Ministerstvo dopravy kvůli extrémnímu nárůstu cen pohonných hmot přistoupilo ke sledování marží benzinek. Podle Kupky se ale nepřišlo na žádný případ, ve kterém by pumpaři zneužili situace na Ukrajině. Proto podle něj není na místě zastropování marží. "V okamžiku, kdy by se dál ceny ropy na světových burzách pohybovaly výš, museli bychom hledat další opatření a čelit tomu," uzavírá Kupka.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k odstrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz