Zahraničí

Putinův blízký spojenec utekl z Ruska. Nesouhlasí s válkou na Ukrajině

Putinův blízký spojenec utekl z Ruska. Nesouhlasí s válkou na Ukrajině
Anatolij Čubajs | Zdroj: Profimedia

Jeden z tvůrců ruské privatizace Anatolij Čubajs rezignoval na svůj post speciálního představitele Kremlu. Zároveň blízký spojenec prezidenta Vladimira Putina údajně utekl ze země. Nesouhlasí totiž s invazí na Ukrajinu.

Blízký spojenec Vladimira Putina Anatolij Čubajs utekl z Ruska. Informovala o tom agentura Bloomberg. Ještě předtím rezignoval na svůj post speciálního představitele Kremlu, uvedla ruská státní agentura TASS.

"Ano, je to pravda, Anatolij Borisovič opustil svůj post," řekl zdroj agentuře TASS. Jedná se o prozatím nejvyššího představitele Ruska, který zemi po ruské invazi na Ukrajinu opustil. Podle Bloombergu je právě válka důvodem jeho útěku.

Související obsah

Čubajsovi je 66 let a v 90. letech byl za prezidenta Jelcina místopředsedou ruské vlády. Byl známý jako jeden z architektů ruské privatizace. Jednalo se o jednoho z posledních reformátorů 90. let, kteří zůstávali v okolí Kremlu. Speciálním představitelem prezidenta pro vztahy s mezinárodními organizacemi jej Putin jmenoval 4. prosince 2020.

Čubajs v 90. letech pomáhal Putinovi k moci a ve velkých firmách zastával vysoké pozice. Podle zpráv z jeho okolí ale měl blízko k západním politikům, uvedl britský deník Daily Mirror.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz