Zahraničí

Ani kadyrovci nepomohli. Ruské armádě chybí vojáci, technika i jednotné vedení

Ruská armáda má celkem 900 tisíc aktivních vojáků a téměř dva miliony rezervistů. Na Ukrajině už podle dostupných informací nasadila téměř všech 200 tisíc vojáků a veškerou techniku, kterou před invazí shromáždila u hranic.

Gruzie, Čína, Moldavsko, Kamčatka, ale třeba také hranice s Japonskem a Arktida. I tady všude má Rusko rozmístěné své vojáky, kteří chrání hranice. Z toho důvodu je Moskva na Ukrajinu zřejmě nepošle.

Do bojů by se podle západních tajných služeb mohla zapojit běloruská armáda. Na hranicích s Ukrajinou je připravených pět tisíc vojáků. Svět si všímá také toho, že země jako by se slehla po jednom z nejdůležitějších mužů Kremlu. Už více něž 12 dní nejsou žádné oficiální zprávy o ministru obrany Sergeji Šojguovi. Spekuluje se o tom, že má problémy se srdcem.

Související obsah

​Američtí analytici nedokáží určit, kdo aktuálně invazi na Ukrajině řídí. Za pomalý a chaotický postup ruské armády prý může právě absence jednotného vedení. "Nemají zkušenosti s operací v takovém rozsahu. Nezdá se mi, že by opravdu vykonávali rozkazy takovým způsobem, který by ukazoval na společného vojenského velitele," pronesl bývalý velitel americké armády v Evropě Ben Hodges.

A vypadá to, že Rusku nepomohli ani původně obávaní muslimští vojáci z Čečny. Ti měli utrpět ve svých řadách těžké ztráty. Píší o tom jak ukrajinská, tak ruská média. Z velké části za tím má být jejich téměř nulová disciplína. Takzvaní kadyrovci se prý už stáhli z Ukrajiny zpátky.

Jeden významný odchod se nevyhnul už ani nejvyšším patrům ruské politiky. Kreml ve středu potvrdil, že od prezidenta Vladimira Putina odešel zatím jeho nejvýše postavený spolupracovník Anatolij Čubajs. Rezignoval kvůli invazi na Ukrajinu a dokonce už i odjel ze země.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz