Naše Česko

Příští zimu zdraží plyn přinejlepším o 30 procent, varuje energetik

Podle energetického experta příští rok zdraží plyn i elektřina minimálně o 30 procent. A to je podle expertů ještě optimistický odhad. Ve čtvrtečním pořadu Naše Česko to řešil ekonom Lukáš Kovanda s Michalem Macenauerem, ředitelem strategie EGÚ Brno.

Odstřižení Česka od ruského plynu je stále aktuální hrozbou. Jak bychom to zvládli? "V krátkodobém horizontu, přibližně půl roku rok, tam jsou vyhlídky odstřižení od ruského plynu velmi špatné. Dalo by se to zvládnout, ale bylo by to citelné," říká Macenauer. V dlouhodobém horizontu by podle něj nemusel být v Evropě žádný plyn z Ruska.

Podle energetika platbu plynu a ropy v rublech požaduje ruský prezident Putin proto, že tak chce tlačit na Evropu a ukázat jí, jak je na Rusku závislá. "Vnímám to také jako zprávu ruskému publiku, že evropské měny jsou slabé. V tuto chvíli eskaluje ten konflikt a Putin bude čekat, jak se k tomu evropské země postaví. A navíc, když budete potřebovat rubly, budete je kupovat a tím měnu posílíte," míní energetik.

Související obsah

"Přál bych si, abychom se ruského plynu zbavili co nejrychleji. Není to otázka, jestli bychom si to mohli dovolit. My si to dovolit musíme," tvrdí Macenauer. Podle něj by odstřihnutí Evropy od ruského plynu bylo pro Rusko velký problém. "Zhruba 70 procent svého plynu dodává Rusko do Evropy, takže pro něj by to byla také ztráta," říká ekonom Kovanda. 

A jak se tato situace projeví na cenách? "Vždy, když zdraží zemní plyn, tak podobným způsobem bude zdražovat i elektřina. Myslím si, že cena plynu i elektřiny by meziročně na příští rok mohla zdražit o 25 až 30 procent," nastínil Macenauer s tím, že nechce vyvolávat paniku, a proto zvolil takto mírný a optimistický odhad. 

Inflace trápí domácnosti na všech frontách. "Domnívám se, že tou skutečnou energetickou chudobou, kdy ceny energií ohrožují chod a standardní chování domácnosti, budou trpět nanejvýš nižší desítky procent. Znamenalo by to ovšem zhoršení komfortu všech domácností, některé to pocítí méně, některé více," uzavírá energetik.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k odstrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz