Zahraničí

Běžný Rus se k pravdě skoro nedostane. Média ovládá strach a propaganda

Ruská média ovládá strach, propaganda a často také naprosto bizarní reportáže nebo příspěvky. Podle odborníků je pro běžného ruského občana v podstatě nemožné dostat se k pravdivým informacím nebo nezávislým zdrojům, které referují o Ruskem rozpoutané válce na Ukrajině.

"Na Ukrajinu se vydali satanisté, jsou to příslušníci zvláštních jednotek USA, kteří uctívají ďábla," zaznělo například v ruské televizi. Ruskou propagandu ale nelze omezit na bizarní a pro nezmanipulovaného člověka až směšná prohlášení. Zprávy týkající se "speciální vojenské operace" na Ukrajině, protože válka se v Rusku říkat nesmí, jsou plné lží, zastrašování, křiku a vulgarismů. 

"Pokud si myslíte, že se zastavíme na Ukrajině, zamyslete se 300krát. A když Rusku vyhrožujete dalšími sankcemi, strčte si je do prdele," řekl ruský moderátor Vladimir Solovjov. Moderátorka hlavní zpravodajské relace ruského Prvního kanálu zase komentovala záběry Rusy rozbombardovaného Mariupolu a vinila z toho Ukrajinu. "Ukrajinští nacionalisté se stahují a nenechávají přitom kámen na kameni," tvrdila.

"Pro Západ není Ukrajina ani sud prachu. Je to vepřín, kde je nutné všechny pozabíjet," sdělil zase ruským divákům politolog Dmitrij Jevstafjev. Ten je známý svým agresivním vystupováním v politických talk show s mnohamilionovou sledovaností. Novináři a experti se tam často vysmívají Západu.

Související obsah

"Pojďme si zkusit vzpomenout, co nám udělali za Krym? Kde je ta zničená ekonomika? Kde?" ptala se šéfredaktorka televizní zpravodajské sítě Russia Today Margarita Simonjan. 

Velká část ruské společnosti je odkázána na televizní vysílání ovládané Kremlem. Ruský režim totiž zakázal sociální sítě, jako jsou Facebook nebo Twitter, a ve středu vypnul také přístup ke zprávám, které je možné vyhledávat pomocí Googlu.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz