Zahraničí

Řezník z Mariupolu. Za největšími hrůzami války má stát tento generál

Řezník z Mariupolu. Za největšími hrůzami války má stát tento generál
Michail Mizincev, Sergej Šojgu a Vladimir Putin

Ukrajinské přístavní město Mariupol se stalo smutným symbolem ruské destrukce. V obleženém Mariupolu stále zůstává přibližně 100 000 civilistů, čtvrtina původního obyvatelstva. Za jejich utrpením má stát jediný muž: ruský generálplukovník Michail Miznicev, přezdívaný Řezník z Mariupolu.

Několikatýdenní obléhání Mariupolu ruskou armádou proměnilo město k nepoznání. Na bombardování přístavního města má podle mluvčího vojenského úřadu v Oděse Sergeje Bratčuka dohlížet ruský generálporučík Michail Miznicev.

Právě Miznicev má být velitelem ruských sil, které neustále bombardují Mariupol. Ostřelování se přitom neomezuje na vojenské cíle. Ruské rakety běžně cílí na civilní objekty a domy. Smutně proslulým cílem je dětská nemocnice. Bombardování se nevyhnulo ani divadlo v Mariupolu, které místní označili nápisem "Děti," aby si jej armáda nespletla s vojenským cílem.

Související obsah

Generálporučík Michail Miznicev, zvaný Řezník z Mariupolu, je ředitelem Centra řízení národní obrany Ruské federace. Jedná se o svrchovaný orgán ruské armády a ministerstva obrany. Miznicev je v čele centra od roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krym a začalo podporovat separatistické republiky na Donbase.

Miznicev má zkušenosti z války v Sýrii, kde už v minulosti nasazoval podobně brutální strategii jako nyní při obléhání Mariupolu. Rusko se během války zapojilo do obklíčení a ostřelování města Aleppo v severní Sýrii, čemuž měl Miznicev rovněž velet. Při bombardování Aleppa mělo zahynout přes 1 600 civilistů, píše portál Mirror.

Související obsah

V té době bylo podle Daily Mailu v Aleppu stále přes 270 tisíc lidí. Ruská armáda je obviňovaná, že používala strategie, kterými přivodila více úmrtí civilního obyvatelstva, než bylo zapotřebí. Při bojích ve městě používala údajně i chemické zbraně a napalmy, které jsou zakázány mezinárodními úmluvami.

Podobně je na tom nyní Mariupol. V původně 400tisícovém městě zůstala necelá čtvrtina obyvatel, kteří nestihli z obklíčeného města utéct. V důsledku ostřelování, hladovění a nedostatku základních životních potřeb už ve městě měly zemřít dva tisíce občanů. Místní úřady přitom varují, že konečné číslo může být až desetkrát větší, pokud bude obléhání pokračovat.

Na fotografie generálporučíka Mizniceva se můžete podívat zde:

Letecké záběry na zdevastovaný Mariupol:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz