Česká Evropa

Premiéři ČR, Polska a Slovinska: Těchto 10 kroků musí EU pro Ukrajinu udělat

Premiéři Česka, Polska a Slovinska sestavili seznam kroků, které musí udělat Evropská unie, aby pomohla Ukrajině. Tito tři předsedové vlád navštívili minulý týden společně Kyjev. Na základě toho došli k závěru, že je potřeba udělat celkem deset věcí.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj i ostatní občané Ukrajiny očekávají od evropských lídrů další kroky. Podle polského premiéra Mateusze Morawieckeho právem. Společně s českým předsedou vlády Petrem Fialou (ODS) a slovinským premiérem Janezem Janšou proto připravili seznam deseti dalších kroků, které má Evropská unie udělat a zveřejnil je na portálu Politico.eu.

Premiéři společně navrhují:

Odstřihnout ruské banky od SWIFTu

"Musíme odstřihnout všechny ruské banky od mezinárodního platebního systému SWIFT," napsali premiéři. "Jinak se ruská ekonomika na nové podmínky adaptuje za pár týdnů," dodali.

Azyl pro ruské vojáky, kteří odmítnou sloužit

Evropská unie musí podle předsedů vlád zavést obecnou azylovou politiku pro ruské vojáky, kteří odmítají sloužit moskevskému režimu.

Zastavení propagandy

Premiéři chtějí také zastavit ruskou propagandu v Evropě. "Svoboda projevu neznamená právo lhát," upozornili.

Související obsah

Blokování ruských lodí

Ruské lodě by podle premiérů měly mít zablokovaný veškerý přístup k evropským přístavům.

Blokování pozemních cest

Stejně by se podle podle předsedů vlád měly blokovat silnice, aby se po nich nedalo dostat z Ruska ani do Ruska.

Další sankce

"Musíme uvalit sankce nejen na oligarchy, ale na celé byznysové prostředí," uvedli premiéři.

Zastavení víz

"Musíme suspendovat víza pro všechny ruské občany, kteří chtějí vstoupit do Evropské unie," navrhují premiéři. Rusové podle nich musí pochopit, že ponesou následky války. "Doufáme, že se k Putinovi otočí zády," doplnili.

Související obsah

Sankce na členy Putinovy strany

Předsedové vlád žádají také uvalení sankcí na všechny členy Putinovy strany Jednotné Rusko. "Vědí moc dobře, co se na Ukrajině děje a jejich spoluvina je neoddiskutovatelná," myslí si.

Zakázání technologického exportu

Evropská unie by měla úplně zakázat export technologií, které jdou použít k válčení, do Ruska, myslí si premiéři.

Vyloučení z mezinárodních organizací

Rusko by mělo být podle tří politiků vyloučeno ze všech mezinárodních organizací. "Nemůžeme sedět u stolu se zločinci," upozornili.

Součástí deseti kroků není požadavek co nejdříve přestat odebírat od Rusů uhlí, ropu a plyn. Morawiecki jej ale zmínil ve svém článku samostatně s tím, že těchto deset bodů stačí. 

"Lidé, se kterými jsem v Kyjevě mluvil, měli více odvahy než lídři největších světových zemí," prohlásil Morawiecki. Lidem, kteří se obávají třetí světové války, vzkázal: "Potřeboval někdy Putin důvod k porušení mezinárodních práv? Potřeboval ho k útoku na Gruzii? K okupaci Krymu? K útoku na Kyjev?" 

Ostatní členy EU se ale zatím premiérům přesvědčit nepodařilo. Na pátečním summitu v Bruselu neschválili ani jeden z jejich navrhovaných kroků. Pátý balíček sankcí prý nejdřív musí připravit Evropská komise. Zatím se lídři shodli alespoň na společných nákupech zemního plynu.

Projev premiéra Petra Fialy v Kyjevě:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz