Zahraničí

Západ se k Rusku chová jako k Rowlingové, řekl Putin. Rázně se ohradila

Západ se podle Vladimira Putina snaží smazat ruskou kulturu. Šéf Kremlu se ve svém projevu opřel i o nedávnou kauzu kolem britské spisovatelky J. K. Rowlingové, která se stala terčem kritiky kvůli svým výrokům o transgender osobách. Ruští umělci prý ve světě čelí stejnému zacházení jako autorka Harryho Pottera. Rowlingová se proti přirovnání ohradila.

Měsíc po začátku ruské invaze na Ukrajinu se prezident Putin pustil do Západu. Demokratické státy se podle něj snaží zničit ruskou kulturu i jednotlivé umělce. Jejich počínání přirovnal ke tlaku, kterému už několik měsíců čelí britská spisovatelka J. K. Rowlingová.

Ta vyvolala vlnu nevole svými komentáři na adresu transgender lidí. Kromě jiného prohlásila, že by se nemělo říkat "lidé, kteří menstruují", když stačí použít slovo ženy. Menstruují ale i transgender muži.

Putin podle deníku Mirror během televizního projevu ze setkání s osobnostmi ruské kultury prohlásil, že to, co se stalo Rowlingové, je důkazem, že se Západ zbavuje nepohodlných lidí. "Snaží se vymazat celou tisíciletou kulturu a naše lidi," prohlásil Putin. "A stejným stylem zakazují i naše spisovatele a knihy," dodal.

Související obsah

"Mluvím o narůstající diskriminaci všeho, co souvisí s Ruskem," pokračoval. "Cancel culture", jak se omezování veřejného vystupování lidí s údajně nenávistnými názory anglicky říká, přirovnal k chování nacistů ze 30. let minulého století, kteří mimo jiné pálili knihy.

Rowlingová není z Putinova přirovnání nadšená, upozornil list The Independent. "Kritizovat západní cancel culture by asi úplně neměli ti, kteří momentálně popravují občany za odboj nebo zavírají a tráví své kritiky," napsala spisovatelka na twitteru.

"Cancel culture" znamená, že pokud herec, zpěvák, spisovatel nebo jiná veřejná osobnost podporuje nebo řekne něco, co společnost považuje za urážlivé, je společností odsouzen nebo doslova "zrušen". Může potom dojít třeba na bojkot, mazání uměleckých děl nebo třeba na odsuzování někoho nebo něčeho na internetu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz