Zahraničí

Konflikt v Náhorním Karabachu zase ožívá. Rusku může dost uškodit

Znovu začal konflikt v Náhorním Karabachu, do kterého je zapojená i ruská armáda. Ázerbájdžán údajně podnikl bezpilotním letounem čtyři nálety na pozice arménských separatistů. Ruské mírové jednotky se snaží situaci uklidnit a Republika Arcach požádala Vladimira Putina o jejich posílení.

Eskalace dalšího konfliktu, ve kterém figuruje Rusko, visí ve vzduchu. Zprávy o ázerbájdžánských náletech v Náhorním Karabachu znovu probudily dlouholetý spor mezi Arménií a Ázerbájdžánem. Rusko okamžitě vyzvalo ázerbájdžánskou stranu ke stažení vojsk. 

"Rusové hráli významnou zprostředkovatelskou roli při ukončení toho konfliktu a dodnes mají na Náhorním Karabachu nemalou vojenskou posádku, která by tam měla udržovat jakýsi klid," vysvětlil vojenský analytik Jiří Vojáček.

Související obsah

Podle některých odborníků je znovurozpoutání konfliktu v Náhorním Karabachu promyšleným strategickým krokem. Rusko většinu své pozornosti momentálně soustředí na Ukrajinu.

"Rusko přeskupilo svá vojska, respektive elitní jednotky, které dosud sloužily v Náhorním Karabachu jako mírotvorné jednotky, a pravděpodobně je přesunulo na Ukrajinu," uvedl odborník na střední Asii z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Slavomír Horák. "Ázerbájdžánci si jistě spočítali, že Rusové mají teď prioritu někde jinde a nebudou se moci ani chtít tolik zapojit," poznamenal Vojáček.

Související obsah

Hrozba konfliktu na Rusko momentálně číhá hned na několika frontách. Poněkud kontroverzním krokem je například také ruské vojenské cvičení na Kurilských ostrovech. Jejich část, na které se cvičení koná, si totiž nárokuje Japonsko.

"Je to spíš snaha o jakousi provokaci, aby ukázali, že skutečně Kurilské ostrovy patří Rusku," myslí si Horák. Rusko na ostrovech, kvůli kterým s Japonskem od konce druhé světové války stále nepodepsalo mírovou smlouvu, shromáždilo více než tři tisíce vojáků a stovky kusů těžké techniky.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz