Zahraničí

Rusové houfně opouštějí Rusko. Kvůli sankcím i protiválečným postojům

Rusové houfně opouštějí Rusko. Kvůli sankcím i protiválečným postojům
Protesty v Petrohradě Zdroj: Twitter @Новая Газета

Ukrajina není jedinou zemí, kterou kvůli válce hromadně opouštějí její obyvatelé. Také z Ruska odcházejí lidé, kteří nesouhlasí s Putinovým režimem. Na rozdíl od války je ale vyhání sankce, omezování svobod a zatýkání na protestních akcích.

Zatímco sousední státy Ukrajiny se potýkají s přílivem uprchlíků z válkou zasažených oblastí, Rusko také opouští čím dál více obyvatel. Jde převážně o vzdělanější vrstvy z velkých měst, které pociťují změny způsobené válkou. Rusko tak s nejvyšší pravděpodobností bude muset řešit odliv odborníků.

Naprostá většina emigrantů z Ruska prchá před ekonomickými sankcemi, jejichž dopad na ruské občany je velmi citelný. Kvůli problémům se zásobováním například některé ruské obchody zavedly horní limity počtu potravin, které lze naráz koupit.

Související obsah

Dalším důvodem, proč Rusové hromadně prchají, je potlačování svobod. Ve velkých městech jako Moskva nebo Petrohrad občané svolávají protesty proti válce na Ukrajině, které policie tvrdě potírá a účastníky trestá. Podle portálu OVD-Info na protiválečných akcích a demonstracích policie zadržela více než 15 tisíc lidí.

Emigrovat ale pro Rusy není vůbec snadné. Mnohé evropské a západní státy v rámci sankcí zakázaly ruské lety na jejich území. V Evropě je už vítá jen jediný stát: Srbsko. Právě tam míří část ruských emigrantů.

Související obsah

Srbsko je státem, který je dlouhodobě spřízněn s Putinovým režimem i s Ruskem. Oba národy spojuje pravoslavné náboženství a nenávist vůči NATO. Ta je v Srbsku zakořeněná kvůli působení aliance na Balkánu při rozpadu Jugoslávie.

Přesná čísla uprchlíků do Srbska nejsou zatím známá, ale podle portálu Moscow Times je lze počítat na stovky. Portál zároveň uvádí, že emigranti se dostávají do paradoxní situace, kdy proruští Srbové vychvalují režim, před kterým Rusové prchají. V hlavním městě Srbska Bělehradu se tak setkávají s demonstracemi podporujícími Putina i válku na Ukrajině.

Související obsah

Srbsko je ale z evropských zemí jedinou, která ruské emigranty vítá s otevřenou náručí. Naprostá většina utíkajících Rusů musela proto zamířit směrem na jih. Největšímu přívalu emigrantů z Ruska nyní čelí státy na Kavkaze, především Gruzie a Arménie.

Zejména Gruzie je pro Rusy populární, protože jde o jednu z mála zemí, kde můžou zůstat až rok bez nutnosti opatřit si vízum. Z toho důvodu v Gruzii, zejména v hlavním městě Tbilisi, v posledních letech nacházely útočiště ruské opoziční kruhy, uvádí Moscow Times.

Podle portálu NPR už více než 30 tisíc Rusů emigrovalo do Gruzie. Mnoho dalších uteklo do Arménie, Turecka, Izraele a středoasijských států. Ruský ekonom Konstantin Sonin zase celkové počty uprchlíků z Ruska odhadoval na více než 200 tisíc už deset dní po zahájení invaze. 

Na záběry z potlačovaných demonstrací v Rusku se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz