Zahraničí

Drama na předávání Oscarů: Will Smith udeřil Chrise Rocka. Nejvíc sošek dostalo sci-fi Duna

Hollywood má za sebou svou největší noc v tomto roce. Sošku za nejlepší film vyhrál snímek o rodině neslyšících V rytmu srdce. Oscara za hlavní roli ve filmu Král Richard: Zrození šampiónek si odnesl Will Smith, který se postaral i o dramatické vyvrcholení slavnostního večera. Kvůli nevhodnému vtípku udeřil do tváře herce Chrise Rocka, a to přímo na pódiu.

Oscara za nejlepší animovaný celovečerní film získal příběh o kouzelnické rodině v horách Kolumbie Encanto. Film porazil další animované nominované filmy Flee, Luca, The Mitchells vs. the Machines a Raya and the Last Dragon.

Cenu za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli si odnesl Troy Kotsur za svou roli ve filmu V rytmu srdce. Kotsur se v neděli večer stal druhým neslyšícím hercem, který získal Oscara.

Související obsah

​V ženské kategorii putoval Oscar do rukou 31leté herečky Ariany DeBose, která ho získala za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli za film West Side Story. Stala se první nominovanou herečkou z LGBTQ komunity v této kategorii. "Každému, kdo někdy zpochybnil tvou identitu, slibuji, že je pro nás místo," řekla na udělování cen.

Nejvíce Oscarů posbíralo sci-fi Duna. Získalo celkem šest ocenění, a to za zvuk, hudbu, střih, výpravu, vizuální efekty a kameru.

Související obsah

​Ikonickou sošku za původní scénář filmu Belfast si převzal Kenneth Branagh, ve kterém popsal atmosféru svého dětství v neklidném městě v Severním Irsku. Cenu za nejlepší režii získala režisérka Jane Campionová za film Síla psa. Minulý měsíc se tato režisérka zapsala do historie, když se stala první ženou, která kdy byla v této kategorii dvakrát nominována.

Slavnostní večer poznamenal incident, při kterém Chris Rock nepovedeně zavtipkoval o nakrátko ostříhané hlavě manželky Willa Smithe Jady Pinkett Smithové, která trpí alopecií, tedy autoimunitní poruchou, jenž vede k vypadávání vlasů. "Už se nemůžu dočkat, až tě uvidím v G.I. Jane 2. To byl vtip! Ten se mi povedl," řekl Rock Smithovi.

Nepříjemná poznámka měla narážet na účes Smithovi manželky. Ve zmíněném filmu totiž vystupuje v hlavní roli Demi Mooreová jako vojenská důstojnice, která se rozhodne razantně si zkrátit vlasy, aby se vyhnula posměškům svých mužských vojenských partnerů.

Filmová kritička Mirka Spáčilová okomentovala předávání cen Akademie:

Související obsah

Atmosféra v sále se po těchto slovech rázem změnila. Will poté nakráčel na pódium a Chrise Rocka udeřil do obličeje. Smith mu pak dvakrát tvrdě zopakoval, aby si jméno jeho ženy "nebral do úst". "Neber si jméno mé ženy do svý zas*aný huby," vzkázal mu rozzuřený Smith.

Za tento výstup se slavný herec později omluvil, nikoliv však samotnému Rockovi. "Chci se omluvit Akademii. Chci se omluvit svým nominovaným kolegům. Tohle je krásný okamžik. Děkuji za tuto poctu, doufám, že mě Akademie opět pozve," řekl.

Na průběh 94. ročníku filmových cen Oscar se podívejte v reportáži TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz