Zahraničí

Demonstranti v Budapešti podpořili Ukrajinu. Orbánovi vyčítají neúčast

U památníku obětem nacismu v Budapešti se v neděli sešli lidé protestující proti přístupu maďarské vlády. Nelíbila se jim zdráhavost premiéra Viktora Orbána zavést sankce proti Rusku. U sošek znázorňujících prázdné boty na břehu Dunaje tak zněla ukrajinská hymna a vlály žluto-modré vlajky.

Demonstraci k památníku obětem nacismu svolala v neděli ukrajinská asociace Jednits, tedy Jednota. Na břehu Dunaje vyjadřovali lidé nesouhlas s přístupem maďarského premiéra Viktora Orbána. Ten totiž Evropské unii ztěžuje zavedení sankcí vůči Rusku a důrazně odmítá jakékoli sankce na ruský plyn a ropu.

Na protestech skupina Jednits připomínala zejména situaci v ukrajinském Mariupolu. Obléhaný přístav na břehu Černého moře je jedním z nejvýraznějších symbolů ruské invaze. Město se nyní potýká s humanitární krizí. Je totiž zcela odstřihnuto od zdrojů i zásobování. Ruská armáda jej navíc denně ostřeluje, včetně civilních objektů a budov.

Související obsah

Boty na břehu Dunaje jsou památníkem, který připomíná masakr z let 1944 až 1945. "Připomínají Židy, které povraždily fašistické milice za druhé světové války. Znázorňují jejich boty, protože si je museli sundat, než byli zabiti," uvedla na facebooku ukrajinská ambasáda v Budapešti.

Vedle zvěčněných kovových bot se v neděli objevily i obyčejné boty, které protestující vedle památníku rozmístili. Spolu s nápisy jako "jedno ukrajinské dítě = levný plyn" tak připodobňovali činnost nacistů k současným aktivitám ruské armády na Ukrajině a zároveň vyjadřovali nechuť nad váhavým přístupem maďarské vlády.

Související obsah

Místo si demonstranti nevybrali náhodně. V pátek totiž na summitu Evropské unie ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj otevřeně oslovil premiéra Orbána. Zeptal se jej, proč Maďarsko blokuje sankce a připomněl právě boty u Dunaje. Orbánovi vzkázal, ať se na ně jde podívat a zamyslí se.

Fotografie z demonstrace jsou k vidění zde:

​Na Zelenského vzkaz Orbánovi se můžete podívat zde:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz