Zajímavosti

Facka na Oscarech: Smithova žena není sama, alopecií trpí i řada jiných celebrit

Facka na Oscarech: Smithova žena není sama, alopecií trpí i řada jiných celebrit
Will Smith a Jada Pinkett Smithová na předávání Oscarů | Zdroj: Profimedia

Incident mezi herci Willem Smithem a Chrisem Rockem je nejsledovanějším a nejvíce probíraným momentem letošního udělování Oscarů. Poté, co si komik udělal srandu z vlasů Smithovy manželky Jady, obdržel na pódiu před zraky všech facku. Jada Pinkett Smithová totiž trpí alopecií, tedy onemocněním způsobujícím vypadávání vlasů. A není jediná. Alopecie postihla i řadu dalších celebrit.

"Neber si do své huby jméno mojí manželky," křičel na nedělním předávání Oscarů v Los Angeles herec Will Smith na komika Chrise Rocka poté, co ho na pódiu udeřil do tváře. Rock si totiž dělal legraci z vyholené hlavy Smithovy manželky Jady Pinkett Smithové, ve svém žertu ji přirovnával k Demi Mooreové ve filmu G. I. Jane.

​Geny, stres nebo hormony

Proč Smitha vtípek tolik rozčílil? Účes, který jeho manželka nosí, si nezvolila jen tak z plezíru. Před několika lety přiznala, že ji trápí alopecie, která způsobuje ztrátu vlasů i ochlupení. Existuje několik podtypů tohoto onemocnění v závislosti na tom, kde a v jakém množství vlasy vypadávají, anebo na tom, co ztrátu způsobuje.

Související obsah

Častěji se vyskytuje u mužů, u nichž ve většině případů hrají roli geny nebo zvýšená hladina testosteronu. U žen je onemocnění častěji způsobováno hormonálními změnami, například v době puberty nebo menopauzy, anebo namáháním a poškozováním vlasů, typicky barvením nebo kulmováním.

Příčin alopecie ale může být mnoho dalších, od stresu přes špatné stravování až po užívání léků. Jako nejčastější důvody jsou uváděny dědičnost a hormony.

Matt Lucas či Naomi Campbellová

Ve filmovém průmyslu, kde se na vzhled klade velký důraz, je ztráta vlasů velmi bolestná, obzvlášť u žen. Přesto se mnohé celebrity svěřily, že se s tímto onemocněním potýkají. Alopecií trpí například Viola Davisová, známá například z filmu Černobílý svět nebo Sebevražedný oddíl. Vlasy jí vypadávají nepravidelně, v minulosti tak nejednou musela na červený koberec vyrazit v paruce.

Související obsah

​Nemoc postihla i supermodelku a moderátorku soutěže Amerika hledá topmodelku Tyru Banksovou, která v rozhovorech přiznala, že se potýkala s velkým stresem, který pravděpodobně spustil vypadávání vlasů.

Britský komik Matt Lucas, známý především díky komediálnímu seriálu Malá Velká Británie, přišel o všechny vlasy, a to už jako dítě. "Přišel jsem o vlasy, když mi bylo šest. To, že vypadám jinak, mi bylo jasné už od velmi raného věku," řekl před lety v rozhovoru pro Mirror.

S alopecií se potýkala také herečka Selma Blairová, která vlasy začala ztrácet po porodu dítěte, modelka Naomi Campbellová, která přiznala, že plešatění je daň za roky a roky přetěžování vlasů během módních přehlídek, Kristin Davisová, proslulá rolí Charlotte v seriálu Sex ve městě, nebo Keira Knightleyová, u níž vedlo k vypadávání chomáčů vlasů časté barvení, jak sama přiznala pro magazín InStyle.

Související obsah

​Alopecií je známý také bývalý mezinárodní fotbalový rozhodčí Pierluigi Collina, který přišel v mládí o vlasy i veškeré ochlupení. Nedávno o alopecii promluvil také český novinář a bývalý moderátor České televize Tomáš Drahoňovský, který prozradil, že přišel nejen o vlasy, ale i o vousy, obočí a řasy.

K incidentu na udělování Oscarů poznamenal, že ačkoliv násilí neschvaluje, Will Smith výrazně přispěl k povědomí veřejnosti o tomto onemocnění.

Podívejte se na video z předávání Oscarů:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz