Zajímavosti

Šedivění se dá zvrátit, zjistili vědci. Řekli, jak získat původní barvu vlasů

Šedivění se dá zvrátit, zjistili vědci. Řekli, jak získat původní barvu vlasů
Zdroj: Profimedia

Pro většinu lidí není příjemné, když na své hlavě začnou nacházet šedivé vlasy. Obzvlášť pokud jsou ještě relativně mladí. Vědci z newyorkské univerzity přišli s důkazy, které potvrzují souvislost mezi stresem a šedivěním. Zároveň zjistili, že šedivé vlasy v důsledku stresu nejsou trvalé, původní barva se jim opět může vrátit. Musíte ale eliminovat stres.

Studie vědců z prestižní Kolumbijské univerzity v New Yorku, která byla zveřejněná v odborném časopise eLife, jako první nabízí kvantitativní důkazy o spojitosti mezi stresem a šedivěním lidských vlasů. To, že psychická nepohoda může urychlit proces šedivění, odborníci předpokládali. Překvapilo je však zjištění, že barvu vlasů lze obnovit, pokud se stres eliminuje.

Výsledek studie je v rozporu s nedávným výzkumem u myší, který naznačoval, že šedivá barva vlasů v důsledku stresu je trvalá. Nové zjištění se tak dá považovat za přelomové.

Odborníci sledovali a analyzovali vlasy 14 dobrovolníků. Všimli si při tom, že některé šedivé vlasy získávají původní barvu. "Měli jsme tam jedince, který jel na dovolenou a pět jeho vlasů se během té doby znovu zbarvilo dotmava," řekl hlavní autor studie a profesor behaviorální medicíny Martin Picard.

Související obsah

Opětovná pigmentace však přichází v úvahu jen u některých lidí. "Nemyslíme si, že snížení stresu u 70letého člověka, který je šedivý už roky, povede k obnově původní barvy," vysvětlují odborníci. Stejně tak vysoká míra stresu u 10letého dítěte pravděpodobně nepovede k šedivění vlasů.

Jedná se tak zpravidla o lidi ve středním věku, kteří se blíží k biologické hranici, kdy vlasy začínají přirozeně šedivět, a v důsledku stresu se tento proces urychlí. Eliminací stresu ho tak mohou dočasně zvrátit. Snížit hladinu stresu je samozřejmě prospěšné v jakémkoliv věku bez ohledu na barvu vlasů.

Související obsah

Studie přináší důležité poznatky nejen ohledně šedivění. "Pochopení mechanismů, které umožňují šedivým vlasům vrátit se k původní barvě, by mohlo přinést nové informace obecně o lidském stárnutí a o tom, jak je ovlivněno stresem," uvedl Picard.

"Naše data se přidávají k rostoucímu množtví důkazů o tom, že lidské stárnutí není lineární biologický proces, ale může být alespoň částečně zastaveno, nebo dokonce dočasně zvráceno," dodal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz