Zajímavosti

Šedivění se dá zvrátit, zjistili vědci. Řekli, jak získat původní barvu vlasů

Šedivění se dá zvrátit, zjistili vědci. Řekli, jak získat původní barvu vlasů
Zdroj: Profimedia

Pro většinu lidí není příjemné, když na své hlavě začnou nacházet šedivé vlasy. Obzvlášť pokud jsou ještě relativně mladí. Vědci z newyorkské univerzity přišli s důkazy, které potvrzují souvislost mezi stresem a šedivěním. Zároveň zjistili, že šedivé vlasy v důsledku stresu nejsou trvalé, původní barva se jim opět může vrátit. Musíte ale eliminovat stres.

Studie vědců z prestižní Kolumbijské univerzity v New Yorku, která byla zveřejněná v odborném časopise eLife, jako první nabízí kvantitativní důkazy o spojitosti mezi stresem a šedivěním lidských vlasů. To, že psychická nepohoda může urychlit proces šedivění, odborníci předpokládali. Překvapilo je však zjištění, že barvu vlasů lze obnovit, pokud se stres eliminuje.

Výsledek studie je v rozporu s nedávným výzkumem u myší, který naznačoval, že šedivá barva vlasů v důsledku stresu je trvalá. Nové zjištění se tak dá považovat za přelomové.

Odborníci sledovali a analyzovali vlasy 14 dobrovolníků. Všimli si při tom, že některé šedivé vlasy získávají původní barvu. "Měli jsme tam jedince, který jel na dovolenou a pět jeho vlasů se během té doby znovu zbarvilo dotmava," řekl hlavní autor studie a profesor behaviorální medicíny Martin Picard.

Související obsah

Opětovná pigmentace však přichází v úvahu jen u některých lidí. "Nemyslíme si, že snížení stresu u 70letého člověka, který je šedivý už roky, povede k obnově původní barvy," vysvětlují odborníci. Stejně tak vysoká míra stresu u 10letého dítěte pravděpodobně nepovede k šedivění vlasů.

Jedná se tak zpravidla o lidi ve středním věku, kteří se blíží k biologické hranici, kdy vlasy začínají přirozeně šedivět, a v důsledku stresu se tento proces urychlí. Eliminací stresu ho tak mohou dočasně zvrátit. Snížit hladinu stresu je samozřejmě prospěšné v jakémkoliv věku bez ohledu na barvu vlasů.

Související obsah

Studie přináší důležité poznatky nejen ohledně šedivění. "Pochopení mechanismů, které umožňují šedivým vlasům vrátit se k původní barvě, by mohlo přinést nové informace obecně o lidském stárnutí a o tom, jak je ovlivněno stresem," uvedl Picard.

"Naše data se přidávají k rostoucímu množtví důkazů o tom, že lidské stárnutí není lineární biologický proces, ale může být alespoň částečně zastaveno, nebo dokonce dočasně zvráceno," dodal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz