Domácí

Zásadní změna ve školství. Vláda chce omezit výuku cizích jazyků

Ministerstvo školství zahájilo revizi vzdělávacích programů pro základní školy. Žáci druhého stupně základních škol by si mohli nově vybrat například to, jestli vůbec budou studovat druhý cizí jazyk. V minulých letech byl povinný. Podle odborníků je to ale krok špatným směrem.

Dokument, kterým se řídí výuka na základních školách, projde hned několika změnami a lidé mají šanci se k němu vyjádřit. "Každý má možnost na webovém rozhraní připomínkovat tu revizi obecných rámců," sdělil ministr školství Petr Gazdík (STAN). Chce digitalizovat celý vzdělávací program a především změnit osnovy.

Povinná volba druhého cizího jazyka je na základních školách platná od roku 2013. To by se ale od roku 2024 v září mělo změnit. "Ne úplně každý žák zvládá i druhý cizí jazyk. Pro žáky, kteří mají nějaké jiné problémy, je výuka druhého jazyka takřka zbytečná, protože nezvládají pořádně ani ten první," uvedl Gazdík.

Související obsah

Druhý cizí jazyk by mohly nahradit předměty, které zlepšují manuální zručnost nebo matematické dovednosti. "Tahle varianta je rozhodně vhodná pro školy a myslím si, že ji využijeme," přislíbil ředitel Základní školy profesora Švejcara v Praze Ondřej Lněnička.

Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Luboše Zajíce by žáci měli mít možnost volby. Podívejte se ba rozhovor:

Podle odborníků je ale znalost cizích jazyků nezbytná. "Ty jazyky jsou věčné. To znamená, že německy, anglicky a francouzsky se bude mluvit ještě hodně dlouho. My jsme strašně zaostalí, pokud jde o výuku jazyků," myslí si psycholog Karel Humhal.

Celý dokument s konečnými rozhodnutími o změnách má být připraven v lednu příštího roku. Školy by podle něj měly začít učit od září roku 2024.

Jazykové schopnosti jsou výhodou i při hledání zaměstnání. Firmy ale kvůli nedostatku zaměstnanců snižují nároky. Více informací se dozvíte v reportáži:

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz