Naše Česko

Nájmy se kvůli válce zvedly až o 15 % a porostou dál, říká developer

Za poslední dva týdny se nájmy v Česku zdražily až o 15 procent. Podle developera Evžena Korce střední třída nedosáhne na hypotéky a nebude si v budoucnu byty vůbec kupovat. Zlevnění nemovitostí neočekává, spíše naopak kvůli inflaci. O těchto tématech mluvil v úterním pořadu Naše Česko na TN LIVE.

Konflikt na Ukrajině dopadne také na trh s nemovitostmi a na české stavebnictví, protože ukrajinští muži odchází bojovat proti ruským vojskům, ale zároveň je velká imigrační vlna. A ti lidé, zejména ženy, potřebují někde bydlet.

"Válka na Ukrajině zcela zásadně změní strukturu kupujících na bytovém trhu. Doteď byt kupovalo cca 70 % lidí, aby v něm mohli bydlet. Výrazné zdražení, které nastalo kvůli válce na Ukrajině, povede k tomu, že zdraží hypotéky, takže nebudou dostupné pro střední třídu," upozorňuje generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Související obsah

Už v tuto chvíli podle developera třetina z těch, kteří by před konfliktem na Ukrajině dosáhli na hypotéku, na ni nedosáhne. "Lze navíc očekávat, že toto číslo se bude posouvat dál a půjdeme až k polovině," predikuje Korec s tím, že střední třída nebude mít na to, aby si koupila byt na hypotéku. 

Lidé podle něj tedy nebudou moci nakupovat byty pro sebe, o to víc ale budou nakupovat investoři. "Ceny nájemného se za poslední dva týdny zvedly skokově až o 15 procent. Tolik nájemních bytů tu není a ty byty se začínají přeplácet. Nájemné dohání nyní ceny bytů," vysvětluje Korec.

"Nelze očekávat, že tempo růstu nemovitostí, které bylo v posledních několika letech, výrazně zpomalí. Při vysoké inflaci totiž nelze očekávat, že ceny bytů budou níže než inflace, kterou odhaduji ve výši 15 procent," podotýká developer s tím, že očekává zdražení 10–15 procent u cen bytů.

Podívejte se na celý rozhovor ekonoma Lukáše Kovandy s developerem Evženem Korcem: 


TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k odstrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz