Zahraničí

Překvapivý návrh mírové dohody. Rusko upustilo od svých tří hlavních požadavků

Překvapivý návrh mírové dohody. Rusko upustilo od svých tří hlavních požadavků
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Podle návrhu mírové dohody Rusko již nepožaduje "denacifikaci" Ukrajiny ani odzbrojení nebo ochranu ruského jazyka. Jednalo se přitom o tři hlavní požadavky, kterými podmiňovalo ukončení války. Nadále ale vylučuje vstup Ukrajiny do NATO.

S novým návrhem mírové dohody seznámily zpravodajský deník Financial Times v pondělí, den před zahájením jednání v Istanbulu, hned čtyři zdroje. Moskva je podle nich ochotná umožnit Ukrajině vstup do Evropské unie, pokud zůstane vojensky neangažovaná. Podmínkou nadále zůstává, že Kyjev nebude usilovat o vstup do NATO.

Na oplátku by Ukrajina dostala bezpečnostní záruky. Návrh mírové dohody podle zdrojů neobsahuje ani jeden ze tří hlavních požadavků, kterými Rusko dříve podmiňovalo ukončení války. Jedná se o "denacifikaci", demilitarizaci a ochranu ruského jazyka na území Ukrajiny.

Související obsah

​Co se týče prvního zmíněného, znamená to, že Rusko by mohlo přistoupit na to, aby Volodymyr Zelenskyj zůstal u moci i po skončení konfliktu. Čtvrté kolo jednání Ruska s Ukrajinou odstartovalo v Istanbulu v úterý dopoledne. Předchozí kola nepřinesla žádný posun, přesto se vyjednávací týmy pokouší nalézt společnou řeč.

Ještě před zahájením jednání měl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba členům vyjednávacího týmu důrazně doporučit, aby na schůzce nic nejedli a nepili. Varování přišlo poté, co se objevila zpráva o údajné otravě Romana Abramoviče, ruského oligarchy, který se rovněž účastní jednání v Istanbulu.

"Obě strany mají oprávněné obavy. Je možné dosáhnout řešení přijatelného pro mezinárodní společenství," řekl před zahájením rozhovorů turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Podívejte se na reportáž o jednání Ruska s Ukrajinou, které proběhlo v polovině března:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz