Domácí

Čeští stíhači vyrazili na misi do Litvy, budou střežit vzdušný prostor

Čeští piloti stíhaček v úterý dopoledne vyrazili na misi do Litvy, kde budou střežit vzdušný prostor v Pobaltí. Litva sousedí s Běloruskem a nedaleko zuří i válečný konflikt. Nasazení je plánované a účastní se ho pět stíhaček a desítky vojáků.

Pozdrav na rozloučenou a pak směr severní Evropa. Gripeny se z ranveje zvedly v deset hodin dopoledne. "Poletí tam jednu hodinu, je to opravdu tady za rohem," sdělil velitel letecké základny v Čáslavi Jaroslav Míka.

Za jednu hodinu letu stroj spálí tři tisíce litrů paliva. Do Litvy stíhači letěli přes Polsko přímo. Kousek jsou hranice s Běloruskem a taky Ruská federace. Gripeny budou hlídat vzdušný prostor aliančního partnera, který nedisponuje vlastním letectvem.

Související obsah

Čtyři gripeny budou připraveny na ostrou akci, jeden bude záložní. Když před třemi lety čeští piloti hlídali nebe v Estonsku, absolvovali patnáct ostrých startů. "Nejčastěji to bývá tak, že si ruské vojenské letadlo podá letový plán a pak ho nedodržuje. Dispečeři i piloti se pak s ním snaží navázat kontakt," vysvětlil Míka.

Na čáslavském letišti ráno proběhla kontrola raket i zařízení, které identifikuje jiné letouny na velké vzdálenosti i v noci. Létat se bude nad Baltským mořem, takže piloti budou nosit speciální neopreny, které udrží teplo.

Související obsah

Mise v Pobaltí je už čtvrtá v pořadí a má trvat čtyři měsíce. Když stíhači nad Litvou operovali před deseti lety, strávili v kokpitech dohromady 326 hodin.

ded, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz