Zahraničí

Alžběta II. uctila památku svého muže. Po jejím boku se objevil princ Andrew

Velká Británie v úterý uctívá památku prince Philipa. Vzpomínkové bohoslužby ve Westminsterském opatství se zúčastnila také královna Alžběta II. nebo princ Andrew. Ten se drží v ústraní kvůli skandálu, kdy čelil obvinění ze znásilnění.

Britská královská rodina se v úterý sešla ve Westminsterském opatství, kde uctila na vzpomínkové bohoslužbě památku prince Philipa. Ten zemřel 9. dubna 2021 ve věku 99 let. Buckinghamský palác uvedl, že do plánování se aktivně zapojila i královna Alžběta II. Do poslední chvíle však nebylo jasné, zda se ceremoniálu kvůli zdravotním problémům zúčastní.

Portál NBC News nakonec uvedl, že panovnice dorazí. Bohoslužby se zúčastnil například i princ Charles s vévodkyní Camillou, princ William s Kate nebo také syn královny Alžběty a prince Phillipa Andrew. Právě on stanul po boku své matky královny Alžběty II. a doprovodil ji v kostele na její místo. Princi bylo navíc umožněno usednout v první řadě, stejně jako jeho sourozencům.

Související obsah

Odborníci očekávali, že by právě Andrew mohl dělat oporu své matce. "Myslím, že princ Andrew může sehrát významnou roli. Chápu, že někdo musí královnu podporovat a klidně může být po jejím boku. Charles bude pravděpodobně s Camillou," citoval portál Daily Mail královského komentátora Roberta Jobsona.

Vévoda z Yorku se na veřejnosti poprvé objevil od té doby, co vyplatil odškodnění Virginii Giuffreové. Princ totiž čelil ve Spojených státech obvinění, že měl před 20 lety ženu sexuálně napadnout. Giuffreová prince Andrewa vinila ze zneužívání, které měl zprostředkovat americký finančník Jeffrey Epstein a jeho spolupracovnice Ghislaine Maxwellová.

Palác v lednu poté informoval, že vévoda z Yorku už není pod královskou záštitou a vrátil královně všechny vojenské hodnosti. Nemůže také využívat titul "Jeho královská Výsost".

Vzpomínkové bohoslužby se však nezúčastnil princ Harry se svou chotí Meghan. Vnuk prince Philipa totiž už před časem oznámil, že nedorazí kvůli obavám o svou bezpečnost. Více se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz