Zahraničí

Rusko popřelo, že byl Abramovič otráven. Je to informační válka, tvrdí Kreml

V pondělí svět obletěla zpráva, že se někdo pokusil otrávit ruského oligarchu Romana Abramoviče. Příznaky intoxikace se u něj měly projevit po jednání v Kyjevě na začátku března. Mluvčí Kremlu ale nyní tuto informaci vyvrátil a řekl, že jde o součást informační války, kterou Západ vede proti Rusku.

Zprávy o tom, že byl ruský miliardář Roman Abramovič otráven, nejsou pravdivé, uvedl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. "Je to součást informační války. Tyto zprávy rozhodně neodpovídají skutečnosti," řekl na úterní tiskové konferenci. S podobnými zprávami by se podle něj mělo zacházet opatrně a měly by být filtrovány.

S informací, že byl Abramovič na začátku března při jednání v Kyjevě spolu se dvěma dalšími členy delegace otráven, přišel v pondělí deník The Wall Street Journal. Majitel fotbalového klubu Chelsea měl prý trpět kožními problémy a pálením očí, na pár hodin údajně ztratil i zrak a skončil v nemocnici. 

Související obsah

​Představitelé Ukrajiny tuto zprávu už v pondělí odmítli jako spekulaci. "Existuje spousta spekulací a konspiračních teorií," vyjádřil se poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Podobný postoj zaujal i ministr zahraničí Dmytro Kuleba. "Všichni žízní po senzacích," řekl v rozhovoru pro televizní kanál Ukrajina 24.

Informaci zpochybnily i americké zpravodajské služby. Jeden z jejích představitelů agentuře Reuters řekl, že nevolnost a další zdravotní potíže u Abramoviče měly způsobit "environmentální faktory, nikoliv otrava". Tyto faktory ale odmítl upřesnit.

Roman Abramovič se v úterý zúčastnil také jednání Ruska a Ukrajiny v tureckém Istanbulu. Peskov tuto informaci potvrdil, uvedl však, že nebyl oficiálním členem ruské delegace.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz