Domácí

Tvrdé reakce na milost od prezidenta Miloše Zemana. "Děláte si pr…?"

Tvrdé reakce na milost od prezidenta Miloše Zemana. "Děláte si pr…?"
Miloš Zeman | Zdroj: Profimedia

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v úterý odpoledne v tiskové zprávě oznámil, že prezident Miloš Zeman se rozhodl udělit milost šéfovi Lesní správy Lány, který byl odsouzen za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře. Reakce politiků na sebe nenechaly dlouho čekat, někteří volili k vyjádření velmi ostrá slova.

Prezident Miloš Zeman v sobotu udělil milost šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi. Ten měl jít na tři roky do vězení kvůli ovlivnění veřejné zakázky za 200 milionů korun na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře v oblasti vodní nádrže Klíčava. Měl také zaplatit 1,8 milionu korun a na čtyři roky měl dle rozsudku zakázanou činnost. To vše mu Zeman prominul.

Reakce politiků na oznámení o úterní udělení milosti byly téměř okamžité. "Prezident Zeman flagrantně zneužil pravomoc udělovat milost. Za mě je to na abdikaci," okomentoval prezidentovo rozhodnutí jako jeden z prvních europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) na sociální síti.

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) na twitteru Zemanův krok okomentoval slovy: "Tohle není milost, tohle je prasárna." Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pak volil ostřejší slova. "Pardon, ale děláte si p*del?!! To snad není možný!!" vyjádřil se na svém twitterovém účtu.

Související obsah

Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) tento typ prezidentské milosti zpochybňuje její místo v českém právním systému. "Omilostnit blízkého spolupracovníka odsouzeného za ekonomický delikt je ukázkou protekcionismu a selektivního přístupu. Zarážející je i rychlost, s jakou byla milost udělena," konstatoval Rakušan na twitteru.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) prezidenta v příspěvku na sociální síti vyzval, aby svoje rozhodnutí jednoznačně zdůvodnil. "Pokud chceme vrátit důvěru lidí ve stát, tak musí v tomto státě platit spravedlnost a zákony pro všechny stejně. Prezident roky tvrdil, že bude institut milosti využívat pouze z humanitárních účelů. Dnes ho využil pro odsouzeného spolupracovníka svého kancléře bez prověrky," napsal Bartoš.

K udělení milosti Balákovi se vyjádřil i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). "Všichni jsou si rovni, ale někteří si jsou očividně rovnější. To se to dělají šmeliny, když váš šéf je prezident, co vám dá milost. Slovy klasika: Chce se mi zvracet," okomentoval Jurečka.

Šéfka Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se k rozhodnutí prezidenta vyjádřila v úterý odpoledne na tiskové konferenci po návratu ze Slovinska, kde byla se šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) na pracovní cestě.

"Nemůžu říci, že by mě to překvapilo, což mě samotnou děsí," řekla Pekarová Adamová s tím, že podobný krok odpovídá tomu, jak prezident přistupuje k rozhodnutím soudu. "Pohrdání právním státem a justicí ve své podstatě jen zapadá do toho schématu," uvedla šéfka Sněmovny.

Související obsah

Naopak premiér Petr Fiala (ODS) svoje překvapení nad prezidentovým krokem vyjádřil. "Jsem překvapen rozhodnutím prezidenta udělit milost panu Balákovi. Obávám se, vzhledem ke všem okolnostem tohoto případu, že tento krok nepřispívá k důvěře občanů v právní systém naší země," napsal premiér televizi Nova.

Nesouhlasně se k rozhodnutí Miloše Zemana postavil i šéf hnutí SPD Tomio Okamura. "Prezidentská milost Miloši Balákovi za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře? Já bych milost neudělil, jelikož z toho, co víme, zde důvody pro udělení milosti nejsou. Nejde o nespravedlnost ani o významné zdravotní důvody," konstatoval Okamura.

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) podle svých slov nemá z milosti vůbec dobrý pocit. "Za mě je to velmi nešťastné rozhodnutí a jsem přesvědčený, že se nebude líbit ani lidem. Prezident má sice na takové rozhodnutí právo, ale nevrhá to dobrý dojem na prezidentský úřad a podrývá to i důvěru ve spravedlnost," uvedl na sociální síti.

Zemanův postoj k milostem

Prezident Miloš Zeman mluvil o svém postoji k udělování milostí už ve svém proslovu po inauguraci 8. března 2013. "(…) Přál bych si, aby byla změněna Ústava ČR takovým způsobem, aby jakýkoli můj nástupce nemohl institut amnestie nebo milosti jakýmkoli způsobem zneužít. A to je jeden z mých závazků mé prezidentské funkce," řekl tehdy Zeman.

Hlava státu tehdy také prohlásila, že milost bude udělovat pouze výjimečně, a to v případě nevyléčitelných nemocných osob, které se nedopustily závažného trestného činu. V roce 2017 udělil prezident milost Jiřímu Kajínkovi, který byl doživotně odsouzeným vrahem.

Související obsah

K jeho případu se v průběhu let vracel. V únoru 2020 při jmenování soudců uvedl, že jen jednou jedinkrát udělil milost neodpovídající kritériím, která si dříve stanovil. "To byl známý případ člověka, který byl 23 let ve vězení a jeho vina nebyla jednoznačně prokázána," řekl tehdy Zeman a připomněl, že nikdy neudělil milost lidem označovaným za tuneláře, protože majetkové trestné delikty by měly být správně potrestány, aby je nikdo nenapodoboval.

V sobotu 26. března 2022 se ale, jak oznámil mluvčí Jiří Ovčáček, rozhodl udělit milost šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, který byl odsouzen ke třem letům vězení. Redakce TN.cz oslovila prezidentova mluvčího s dotazem, proč hlava státu změnila názor na udělování milostí, ale do doby vydání článku mluvčí neodpověděl.

V tiskové zprávě uvedl Ovčáček krátké zdůvodnění. "Prezident republiky při rozhodování o milosti vzal jednak v úvahu, že omilostněný byl dosud bezúhonný, je prezidentu republiky znám jako mimořádně pracovitý a kvalifikovaný vedoucí zaměstnanec, zároveň však po seznámení se s rozsudkem prvoinstančního soudu, který byl potvrzen odvolacím soudem, dospěl k závěru, že pro přísné odsouzení nebyla zřejmě rozhodná povaha činu, ale i to, kde odsouzený pracuje, což je hledisko, které trestní právo nezná."

Podívejte se na reakce některých ústavních činitelů:


TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz