Domácí

Vláda schválila navýšení životního minima. Některé dávky porostou

Kabinet Petra Fialy (ODS) ve středu schválil navýšení životního a existenčního minima o 10 procent. Částky jsou důležité při určování výše některých dávek. Vláda také schválila prodloužení nouzového stavu do 31. května. Souhlas k tomuto kroku získala včera po jednání Poslanecké sněmovny.

Vláda ve středu jednala bez účasti premiéra Petra Fialy (ODS), který měl v úterý pozitivní test na covid-19 a musí být sedm dní v izolaci. "Projednávali jsme celou řadu důležitých věcí, které souvisely s uprchlickou krizí, ale také jsme se zabývali problematikou, jak pomoci českým občanům, na které tíživě dopadá inflační spirála," uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v úvodu tiskové konference.

Ministři na jednání rozhodli, že od 1. dubna se zvýší existenční a životní minimum. Jurečka na brífinku řekl, že vláda je obezřetná v tom, jak se všemi změnami nakládá, protože jsou to podle jeho slov "v zásadě věci, které dělá na dluh". 

"Zvýšení je o 10 procent, protože za celou dobu, co tento institut je, tak se zvyšovalo dvakrát, v roce 2012 a 2020. Vzali jsme v potaz reálný růst cen," řekl na brífinku Jurečka. Životní minimum momentálně činí 3 860 korun, existenční minimum je 2 490 korun. Naposledy se životní minimum měnilo od dubna 2020.

Související obsah

Životní a existenční minimum ovlivní výši některých dávek a příspěvků. "Týká se to přídavků na děti, porodného, příspěvků na živobytí, doplatků na bydlení, mimořádné okamžité pomoci a příspěvků pro pěstouny. Ovlivní to asi 350 tisíc lidí. Částku dopadu odhadujeme na 1,8 až 2 miliardy korun, které budou pro tyto skupiny obyvatel poskytnuty," vysvětlil Jurečka.

Peníze pro školství

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) na brífinku představil opatření, která se dotknou vzdělávání ukrajinských žáků. Vláda do regionálního školství pošle až 5,2 miliardy korun na začlenění nových žáků ve věku od tří do 18 let. Gazdík na tiskové konferenci veřejnost informoval o tom, že v Česku je 125 tisíc žáků a studentů, kteří se musí nejpozději do 90 dní přihlásit ke školní docházce.

"Materiál má tři části. První částí jsou výdaje na žáky v běžných třídách, tam navyšujeme o 900 milionů krajské rezervy. Tam uděláme přepočítání žáků a z toho vychází rozpočet pro školu," vysvětlil ministr školství.

Vláda také v souvislosti s uprchlickou krizí prodloužila nouzový stav do 31. května. Souhlas k tomuto kroku získala v úterý od Poslanecké sněmovny, která prodloužení o dva měsíce schválila. Nouzový stav kabinet Petra Fialy vyhlásil 4. března.

Související obsah

Kompenzace rostoucích cen

Vláda na brífinku oznámila, že připravila balík 13 opatření, která mají kompenzovat rostoucí ceny. Programy na pomoc připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu a také ministerstvo pro místní rozvoj.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) uvedl, že jeho resort se zaměří na podporu obcí, které poskytují pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. Tyto obce by mohly dostat peníze na opravy budov, které uprchlíkům slouží a později by mohly sloužit rodinám zasaženým bytovou nouzí.

Související obsah

​Šéf resortu průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) chce zjednodušit výstavbu fotovoltaických elektráren a pokračovat v krocích, které zemi zajistí energetickou nezávislost na Rusku. Na brífinku uvedl, že Česko jednalo s Německem o sdílení kapacity v terminálech LNG.

Podívejte se na záznam tiskové konference po jednání vlády:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz