Ekonomika

Podmínky hypoték se zpřísňují. Další tisíce Čechů na ně nedosáhnou

Podmínky hypoték se zpřísňují. Další tisíce Čechů na ně nedosáhnou
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Od 1. dubna začínají platit přísnější limity pro poskytování hypoték. Doposud mohly banky poskytovat hypoteční úvěr v objemu až 90 procent hodnoty zastavené nemovitosti, podle nových pravidel to bude jen do 80 procent. Další lidé tak na hypotéku nedosáhnou. Jak připomíná ekonom Lukáš Kovanda, už teď se to nepodaří asi třetině žadatelů.

Česká národní banka zpřísňuje limity úvěrových ukazatelů pro poskytování hypoték. Podle ekonoma Lukáše Kovandy tento krok ztíží nebo znemožní přístup k hypotéce až desetině žadatelů.

"Česká národní banka ovšem již ve čtvrtek také dále citelně navýší své základní úrokové sazby, dost možná až nad úroveň pěti procent. ČNB tak chce bojovat se stále rapidnější inflací," popisuje Kovanda.

Související obsah

​Ekonom připomíná, že už nyní na hypotéky nedosáhne zhruba třetina žadatelů. Se zpřísněním podmínek a dalším růstem úroků ČNB podle Kovandy brzy na hypotéku nedosáhne až polovina žadatelů. 

"Průměrná sazba hypoték se totiž v blízké době ocitne na úrovni kolem šesti procent, což je nejvyšší hodnota od přelomu tisíciletí. Navíc právě dojde ke zpřísnění podmínek poskytování hypoték. K němu poprvé v historii pozítří dojde zákonnou formou, protože dosud ČNB podmínky zpřísňovala pouze formou doporučení," dodává Kovanda. 

Pro lidi mladší 36 let zůstávají podmínky mírnější. Těm mohou banky stále poskytovat hypoteční úvěr v objemu až 90 procent hodnoty zastavené nemovitosti.

Co mají dělat klienti, kteří mají vyplacenou hypotéku, vysvětlil ekonom Křeček:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz