Domácí

Tisícům domácností se letos zvýší splátky hypoték, budou muset šetřit

Kvůli zvednutí úrokových sazeb čeká letos tisíce domácností zvýšení splátek na hypotéky. Pro některé rodiny to může být velmi citelný zásah do rozpočtu. Každý měsíc budou muset zaplatit splátky vyšší až o několik tisíc korun. Ekonomové ale mají i dobrou zprávu, podle nich to pročistí realitní trh.

Češi si během pandemie naspořili rekordní částku peněz, která se jim letos bude hodit. Ke zvýšeným cenám energií a zdražování obecně se přidávají i hypotéky. Fixace tento rok skončí tisícovkám domácností, které pocítí vyšší úrokovou sazbu.

"Měsíční splátka, která je dnes 15 tisíc, by se mohla navýšit na 20 tisíc," řekl ekonom Lubor Lacina.

Kdo má půjčku kolem tří milionů, bude muset každý měsíc bance zaplatit pět tisíc navíc. Například senioři, kteří byli už teď s financemi na hraně, přemýšlejí, jak situaci vyřešit, aby nepřišli o bydlení. Někteří uvažují o sestěhování, jiní spoléhají na příbuzné. "Mám děti, které se nemají špatně, tak ať to platí, stejně to zdědí," řekla žena, která má hypotéku. 

Související obsah

Rodinný rozpočet si musí hlídat i mladé rodiny, aby neskončily v minusu. Třeba Martin Vávra za dvoumilionovou hypotéku splácí 10 tisíc měsíčně. Šetřit bude hlavně na jídle. "Byl by to problém, ale unesli bychom to. U nás by to pět tisíc nebylo, jenom dva nebo tři tisíce," řekl Vávra.

Gratulovat si teď mohou všichni, kteří se pojistili proti výkyvu úrokové sazby. Češi nejčastěji volí pětileté fixace, i když na výběr mají i desetileté. "Já tu fixaci mám, takže to nemusím řešit," řekla další držitelka hypotéky. 

Související obsah

Dvojnásobné zdražení čeká všechny, kteří mají rozestavěný dům. Nejdřív zdražily stavební firmy a teď se zvyšují splátky. Už loni někteří lidé zjišťovali, že mají hrubou stavbu, ale na dokončení jim nezbývají peníze. "Cena stavby narostla přibližně o 20 procent," řekl muž s tímto problémem. 

Těžké rozhodování čeká všechny, kteří si chtěli letos pořídit bydlení. Půjčka se jim sice prodraží, ale zase bude menší poptávka, a tak i lepší výběr. "Nevím, jak se s tím poprat, pro mladé lidi to bude hodně náročné," řekla zájemkyně o hypotéku.

"Zastaví se nárůst cen nemovitostí a trh se pročistí," upřesnil Lacina. Loňský rok překonal všechny rekordy. V březnu vzrostl počet hypoték meziročně od 95 procent. 

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz