Domácí

Kritika milosti pro Baláka. Ministři se chtějí podívat na rozpočet Hradu

Obrovská vlna kritiky se zvedla mezi lidmi, politiky i právníky poté, co Hrad zveřejnil informaci o tom, že prezident udělil milost šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi. Ten byl minulý týden odsouzen k tříletému vězení za ovlivnění veřejné zakázky za 200 milionů na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře. Podle některých ministrů Miloš Zeman zneužil pravomoci prezidenta a vláda by měla reagovat například tím, že by Hradu zkrátila rozpočet. Na středečním jednání se tím ale kabinet nezabýval.

Od 8. března 2013, tedy od svého nástupu do úřadu, udělil Zeman 21 milostí, sám se přitom před zvolením proti milostem vymezoval. "V Ústavě ČR existují zbytečné monarchistické prvky, jako je například právo prezidenta udělovat amnestii nebo milosti. Sám za sebe se těchto práv dobrovolně vzdávám," sdělil před časem Zeman.

Ve vánočním poselství ve stejném roce pak připomněl slib neudělovat milosti s výjimkou případů nevyléčitelně nemocných. Během let ve funkci pak omilostnil například doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, nebo stále aktivního podnikatele Pavla Podroužka, který řídil pod vlivem alkoholu a návykové látky. Milost pro šéfa příspěvkové organizace spadající pod Kancelář prezidenta republiky ale zvedla ze židle i ministry. A chtějí se podívat na rozpočet Hradu.

Související obsah

"Já si nemyslím, že to je lichý krok, podívat se na rozpočet Hradu. Ale nenapraví to udílení prezidentské milosti," sdělil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

"Pokud dostaneme návrh na změnu rozpočtu ČR, velmi důkladně se podíváme na všechny položky Kanceláře prezidenta republiky," uvedl pirátský poslanec Jakub Michálek.

"Pokud je tam prostor pro místo, kde hospodaří pan Balák, tak toto je k debatě," uzavřel ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Sněmovní rozpočtový výbor pro letošek odebral prezidentské kanceláři proti původnímu rozpočtu kvůli úsporám 22 milionů korun, letos tedy hospodaří s téměř 399 miliony korun.

Na omilostnění Miloše Baláka reagovali i někteří právníci. Podívejte se na jejich názory:

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz