Zajímavosti

ČNB vydala druhou pamětní bankovku. Už nyní se prodává za tisíce korun

Česká národní banka (ČNB) tento týden vydala svou historicky druhou pamětní bankovku, na které je vyobrazen portrét ekonoma a prvorepublikového ministra financí Karla Engliše. Stokorunovou bankovkou je podle odborníka možné i platit, vzhledem k její prodejní ceně by to ale nedávalo smysl. Její nominální hodnota je totiž sice 100 korun, prodává se ale za mnohonásobně vyšší cenu. A časem její hodnota s největší pravděpodobností ještě vzroste.

Ve středu ČNB vydala svou teprve druhou pamětní bankovku, a to stokorunu s portrétem Karla Engliše. Jedná se zároveň o historicky první bankovku s hologramem, uvedl ve čtvrteční Snídani s Novou vrchní expert peněžního oběhu ČNB Jaroslav Moravec.

"Tím, že je pamětní, tak není určená k zajištění běžného platebního styku. Je samozřejmě možné s ní zaplatit na základě dohody obou stran v nominální hodnotě 100 korun, ale v praxi to asi nikdo dělat nebude, když její prodejní cena je 2 000 korun," vysvětlil Moravec. 

Související obsah

​ČNB těchto bankovek vydává 20 tisíc kusů a k zakoupení jsou u jejích smluvních partnerů, jejichž seznam naleznete ZDE. Vzhledem k omezenému počtu kusů, a tím pádem sběratelskému potenciálu, je zřejmé, že se budou prodávat za vyšší cenu než zmíněné 2 000 korun.

Už nyní se na internetu prodávají od tří do šesti tisíc korun. Například prodejce mincí a bankovek ve Zlíně tuto stokorunu nabízí za 5 490 korun, jiný e-shop uvádí cenu 4 990 korun.

Podle Moravce tedy není příliš reálné, že by se dostaly do oběhu při běžném placení. "Je to ale ve své nominální hodnotě zákonné platidlo, čímž se odlišuje od jakýchkoliv pamětních tisků, které mají podobu bankovek. Ty ale nejsou zákonnými penězi," vysvětlil.

Související obsah

​Zatímco oběžné bankovky jsou určené k platebnímu styku, pamětní pro tento účel vydávány nejsou. Proto jich je pouze omezené množství. "Jsou předmětem sběratelského, numismatického, případně jiného zájmu," řekl Moravec.

Karel Engliš

Karel Engliš byl významný československý ekonom, který byl za první republiky třikrát ministrem financí. Stal se také druhým guvernérem Národní banky Československé. "Osobně považuji Karla Engliše za největšího národohospodáře československých a českých dějin. Byl průkopníkem teorie cenové stability, která se stala určitou protiváhou deflační politiky v podobě zhodnocování koruny," řekl k vydání stokoruny guvernér ČNB Jiří Rusnok.

První pamětní bankovka spatřila světlo světa v roce 2019 a byl na ní vyobrazen portrét Aloise Rašína, prvního československého ministra financí. Na konci roku 2025 plánuje ČNB vydat třetí pamětní bankovku, na které bude vyobrazen Vilém Pospíšil. Ten byl blízkým spolupracovníkem Rašína a prvním guvernérem Národní banky Československé.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz