Ekonomika

Inflace je téměř desetiprocentní a poroste dál. Ekonomové radí, jak se chránit

Astronomická inflace v Česku táhne lidi více ke spoření a k úvahám o investicích. Za leden dosáhla téměř deseti procent a nic nenasvědčuje tomu, že bude klesat. Redakce TN.cz a TV Nova oslovila čtyři ekonomy a ptala se nejen na to, jak investovat a které investice patří mezi rizikové, ale také na to, u kterých z nich potřebujete mít znalosti, a kde naopak nemáte co pokazit.

Meziroční růst inflace za leden podle odhadů Českého statistického dosáhl 9,9 procenta. Mnoho Čechů se tak obává, jak inflace zamává s jejich penězi. "To nejhorší, co může člověk udělat s penězi, je strčit je doma pod polštář, protože tam má jistotu, že ztratí kupní sílu o celou velikost inflace," řekl ekonom Štěpán Křeček.

Rostoucí inflace

Za poslední půlrok v Česku inflace vystřelila směrem vzhůru. Podle údajů zjištěných Českým statistickým úřadem (ČSÚ) meziroční inflace za leden stoupla o 9,9 procenta. V prosinci činila 6,6 procenta. Naposledy se Česko s takovou mírou inflace potýkalo v červenci 1998.

Samotná průměrná roční inflace je se svými 3,8 procenty relativně nízká. "Je to však způsobeno nízkou inflaci v první polovině roku," uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček. Dodal, že v letošním roce situace bude jiná. Starost mu dělá zejména předpokládaný nárůst cen energií a potravin. Za loňský rok totiž ceny u těchto dvou komodit vyrostly místy až o 19 procent.

Podle ředitele ČSÚ Jiřího Mrázka se z cen potraviny nejvíce projevilo pečivo a mlékárenské výrobky. U pečiva ceny poskočily dokonce o 12 procent. "Inflace nám v lednu výrazně zrychlila. Příčinou je hlavně růst cen a potravin," uvedl Mrázek s varováním, že ceny budou ještě dále růst.

V porovnání se zbytkem Evropy je ale na tom Česko ještě relativně dobře. "V některých zemích byl nárůst cen i 70% a to i ve státech, kde se to obvykle neděje. Naše ceny za posledních 21 let naštěstí tolik nerostly," uvedl Mrázek. Česko se spolu se Slovenskem pohybuje někde uprostřed žebříčku zemí nejvíce zasažených evropských zemí.

Jak investovat

Podle Křečka by lidé měli mít na účtu peníze na pokrytí tří až šesti měsíců. Ačkoliv peníze na běžných či spořicích účtech vydělávají méně, než kolik je inflace, má to dobrý důvod. Mnohé investice totiž mají různé poplatky.

"Lidé investují, zaplatí poplatek za investici. Trh se ale zrovna propadne nebo budou ty peníze potřebovat, a tak je v nejvíc nevhodnou chvíli budou muset vybrat. Může se ale začít investovat i s menší částkou, aby se lidé vůbec naučili, jak ten investiční svět funguje," poradil Křeček.

Dalším pravidlem je nedávat veškeré peníze na jeden typ investice, ale rozdělit je do více oblastí. "Patří tam nemovitosti, akcie, dluhopisy, zlato či jiné drahé kovy. Stejně tak jako jiné alternativy, případně to, čemu lidé rozumí a co mají rádi, například nějaký veterán, mohou to ale být známky, mince či umění," přiblížil.

Související obsah

​Záleží také na věku. Když je člověk mladý, může si podle Křečka dovolit dynamičtější investice, tedy ty, kde je vyšší výnos, ale i vyšší riziko. Dlouhodobě mu tak mohou pěkně vydělat, ale může se potýkat s krátkodobými poklesy investic.

Investiční strategii pro zhruba 30letého člověka přiblížil ekonom David Navrátil. "Chtěl bych mít nějakou finanční rezervu na pokrytí nečekaných výdajů. Ať už jde o poruchu pračky, auta nebo riziko, že bych přišel o práci. Vše ostatní bych investoval dlouhodobě. A to buď do nákupu nemovitosti na hypotéku, nebo investicemi do akcií či akciového fondu," popsal.


"Nesnažil bych se časovat trh, protože stejně bych investoval dlouhodobě, ale dal bych si pozor na diverzifikaci, tedy na to, abych nenakoupil jen akcie jedné firmy, která by mi sice mohla být sympatická, ale tak by investiční portfolio vypadat nemělo. Pokud bych nechtěl trávit čas sledováním akciového dění, nechal bych si poradit od svého bankéře nebo investičního specialisty a investoval bych raději do investičního fondu. Zároveň bych si nastavil trvalý příkaz, abych investoval každý měsíc," doplnil Navrátil.

Ve vyšším věku jsou naopak vhodnější konzervativní investice. "Například když má člověk krátce před důchodem, tak už si nemůže dovolit, aby se mu to portfolio propadlo třeba o 10 či 15 procent. Měl by přejít do konzervativních typů investic, což jsou třeba státní dluhopisy, ale může to být třeba zlato, mohou to být nemovitosti," řekl Křeček.

Ekonom Lukáš Kovanda uvedl příklad na 50letém člověku, který má k dispozici na investice 100 tisíc korun. "Dal bych 30 tisíc do akciových fondů, 30 tisíc do nemovitostních fondů a 30 tisíc bych rozdělil tak, že bych si 15 nechal v hotovosti a 15 tisíc bych dal do dluhopisů. Ze zbylých 10 tisíc bych půlku investoval do zlata ve fyzické podobě, tedy slitky a mince, a půlku třeba do kryptoměn, což je vysoce riziková věc, spekulativní, ale pokud tam dám jen 5 000, tak žádnou výraznou škodu neutrpím," přiblížil Kovanda.

Související obsah

Investice podle rizika

U investic všeobecně platí, že čím nižší je riziko, tím nižší je i výnos, a naopak. "Nejjistější formou spoření je spořicí účet, který nabízí i zajímavé zhodnocení, ačkoliv stále pod inflací. Pokud se ale přesuneme do světa investic, tak nejnižší riziko mají podílové fondy investující na takzvaném peněžním trhu, dále pak investice do státních dluhopisů nebo podílové fondy investující do státních dluhopisů," vysvětlil Navrátil.

Naopak velká rizika jsou spojená s investicemi do akcií. Tam podle Navrátila nejsou neobvyklé poklesy třeba i o 10 procent, od roku 1980 bylo takových případů 30.

"Ale právě investice do akcií nebo do akciových fondů dokážou dlouhodobě nabídnout výnos, který nejenže pokryje inflaci, ale zhodnotí peníze i nad inflaci. Například pro akciový index S&P 500 platí, že průměrné roční reálné zhodnocení (= nad inflací) včetně dividendového výnosu bylo asi 6,5 procenta. Samozřejmě můžete mít smůlu a nakoupit investice zrovna před dlouhodobější korekcí. Historie ukazuje, že se nikdy nestalo, abych po 20 letech investování nedokázal pokrýt výnosem alespoň inflaci, tedy zdržet kupní sílu svých úspor. A v 80 procentech případů jsem na nulovém reálném výnosu byl nejpozději po pěti letech," uvedl Navrátil.

Znalosti a zkušenosti

Investice ale často vyžadují nejen finanční, ale také duševní kapitál, tedy znalosti. To platí třeba u sbírek historických mincí. Náročnost investic podle znalostí a vhledu do problematiky rozdělila ekonomka Markéta Šichtařová.

"Na tom nejnáročnějším konci spektra jsou kryptoměny. Ale velmi váhám, jestli je označit za investice. Jen velmi malé množství kryptoměn se dá v současnosti považovat za investici jako takovou, tedy ve smyslu koupit a držet. Na druhé příčce je třeba numizmatika, tady ale pozor na zlato. Lidé si často pletou investiční zlato a zlaté sběratelské mince. Přitom ale sběratelské mince jsou náročné. Pak jsou různé specifické sbírky typu archivní alkohol, veteráni, obrazy a podobně. Mohou velice dobře uložit peníze, ale opravdu se v nich člověk musí orientovat," přiblížila.

Související obsah

​Takovým středem jsou podle Šichtařové cenné papíry. Nakoupit správně akcie chce um, ve srovnání například s technickými znalostmi starých automobilů to ale není tak náročné.

"Jednoduchou investicí, kde se toho nedá moc zkazit, je investiční zlato, tedy investiční mince či slitky. U státních dluhopisů je to trochu ošemetnější, tam je důležité, jak k nim člověk přistupuje. Pokud chce třeba spekulovat na růst ceny, tak to není jednoduchá investice, ale pokud chce vyloženě koupit a držet, tak se toho moc pokazit nedá. Ještě bych na spodní konec složitosti zařadila hypotéky a obecně investice do realit. Tam se toho také moc pokazit nedá," míní Šichtařová.

Další oblastí, na kterou si mají dát investoři pozor, jsou různé náklady a poplatky při investování. "Můžeme koupit akcie, například od ČEZu, a tyto akcie může někdo koupit přes obchodníka s cennými papíry s tím, že se tam platí poplatek za správu, nebo to mohu koupit na vlastní triko a bude tam jiný přístup. Člověk by si měl dát pozor, jak si to nastaví. Pokud to chce mít levné a dělat si to sám, tak je o tom zase potřeba více vědět," dodala.

Nejvýhodnější investice v Česku

Mezi velmi výhodné investice v Česku patří nemovitosti. Kromě období kolem finanční krize v prvním desetiletí tohoto století jejich ceny jen rostly. Jenomže i tyto investice mají v poslední době svá úskalí.

Vstup na realitní trh je kvůli vysokým cenám nemovitostí i hypoték extrémně složitý, přesto by se tento druh investice podle Křečka mohl za 10 či 15 let dostat až na dvojnásobek.

Vynášely i některé akcie. "Například kdo loni investoval do akcií na pražské burze, tak vydělal v průměru 40 procent, kdo investoval do akcií ČEZu, tak to bylo 60 procent, kdo investuje letos do bankovních akcií, tak mu to zřejmě také pokryje inflaci," zmínil další možnosti Kovanda.

Související obsah

​Křeček doporučuje akcie amerických společností. "Pokud někdo začíná s akciemi, doporučil bych koupit celý akciový index, tím má člověk už diverzifikovanou investici. S&P 500 bude dlouhodobě dobrou volbou. Při propadu neprodávat, vydržet, po čase se dostane na nové historické maximum," poradil Křeček. Index S&P 500 se například předloni v březnu výrazně propadl, po asi pěti měsících se ale vrátil na své pozice před poklesem.

Oblíbenou investicí jsou dluhopisy, i tady je ale třeba si dávat pozor. "Je velký rozdíl mezi státními dluhopisy, které jsou velice jisté, a korporátními dluhopisy, které vydávají společnosti. Ty mohou být velmi problematické, hlavně když se ty společnosti dostanou do obtíží. Výnosy bývají vyšší, ale to i rizika," srovnal Křeček.

Dobrou investicí je podle Křečka zlato. "Má skvělou udržitelnost hodnoty, za posledních 4 000 let se nikdy nestalo bezcenným," okomentoval.

Podívejte se na vývoj inflace od roku 1990:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz