Zahraničí

Symbol zkázy a utrpení. Jsme za hranicí humanitární katastrofy, přiznal starosta Mariupolu

V současné době je jedním z nejvíce zničených měst jihoukrajinský Mariupol. Starosta města Vadym Bojčenko přiznal, že situace je už za hranicí humanitární katastrofy. Lidem chybí nejen jídlo a léky, velkým problémem je také dostupnost pitné vody.

Jedny z nejzuřivějších bojů se stále odehrávají u přístavního města Mariupol. Starosta města Vadym Bojčenko v rozhovoru pro Rádio Ukrajina uvedl, že metropole už není vůbec vhodná pro život. Skoro vše je tam zničené.

"Je to hrůza a peklo, které pan Putin z naší ukrajinské země udělal a nazval to operací s cílem někoho osvobodit. Ve skutečnosti vidíme něco úplně jiného, máme tu genocidu ukrajinského lidu. A vidíme, že mu nevadí ani to, že každý druhý žijící v Mariupolu je etnický Rus. Ti ví, že nejde o žádnou speciální operaci, ale opravdu o genocidu," řekl v rozhovoru Bojčenko.

Související obsah

Boje se nyní přesunuly zejména do centra města. "Když jsme s naší misí projížděli kontrolními stanovišti, jeden z kněží přistoupil k ruské posádce a zeptal se, proč je tady a jaký je její cíl. Jeden z důstojníků odvětil, že se stydí, že takto přišel na Ukrajinu, protože tam žije mnoho jeho příbuzných. Mají však strach, protože za každým z nich stojí oddíl Čečenců, kteří je mají na mušce," vysvětlil Bojčenko.

Situace ve městě je však opravdu vážná a starosta města také přiznal, že dokonce až za hranicí humanitární katastrofy. Hlavním cílem je nyní evakuace civilistů, z nich značné množství stále zůstává ve městě. "V současné době se kvůli ostřelování nedaří nikoho evakuovat. Zatím máme představu, že se podařilo odejít tak 150 tisícům lidí," uvedl Bojčenko.

Rusové však útočí také na samotné humanitární konvoje. "Třetího března jsme měli v plánu velkou evakuaci města. Dostali jsme 150 nových autobusů, které jsme koupili. Během ostřelování však byly zničeny a nezbyl ani jeden. Takže se evakuace neodehrála," popsal situaci starosta. Nechce však zvažovat skutečnost, že by samotná evakuace nakonec neproběhla. Lidem však dochází základní potraviny i léky. Velkým problémem je především voda.

Související obsah

"Jídlo tam doslova těží. Moje maminka, která tam byla a schovávala se v krytu, se potom přemístila do divadla. Něco dostala od sousedů, kteří mají zásoby. Hlavním problémem je voda. Tu lidé berou nejčastěji ze studen a potůčků. To však nese nebezpečí, protože není vždy pitná. Takže se potom musí ještě zpracovat," doplnil Bojčenko. Zároveň poznamenal, že jeho mamince se spolu se zraněným otcem podařilo dostat z Mariupolu do bezpečí.

Během ostřelování města zemřelo podle statistik kolem 5 000 lidí. "Toto číslo je pravděpodobně už vyšší. O kolik, to nevíme, to bychom museli zastavit válku a pustit se do počítání, abychom měli důvěryhodná čísla," poznamenal Bojčenko.

Jen při útoku na mariupolské divadlo zemřelo kolem 300 lidí. "V hlavním sále byli lidé, kteří si tam šli pro jídlo. Ti, co už dostali, odcházeli ven, jiní čekali ve frontě. V tu chvíli přiletělo letadlo a shodilo na divadlo bomby. Zničily celý sál. Sutiny jsme pak odklízeli sami," vyprávěl Bojčenko.

Podle Ukrajiny navíc Rusové násilně odvážejí tamní obyvatele do Ruska. "Předpokládáme, že zhruba zhruba 20 tisíc lidí se touto cestou dostalo do Doněcku nebo do Ruska, asi tisíc z nich jsou děti. Proč to dělají, nevíme. Je to tak, že večer vám ozbrojený muž řekne, abyste nasedli a odjeli. Ráno už jste někde jinde," řekl Bojčenko s tím, že někteří lidé se snaží vrátit na Ukrajinu podat svědectví.

Související obsah

"Výsledek války na Ukrajině, války s nepřítelem, který disponuje značnou vojenskou převahou, nezávisí pouze na nás. My se ale nevzdáme. Modlím se, aby naši mezinárodní partneři oslovili vůdce Kremlu, aby víc naslouchal a poskytl nám několik týdnů bez útoků pro zorganizování evakuace," uzavřel Bojčenko.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz