Krimi

Učiliště v Michli mohlo incidentu zabránit, říkají žáci. Vedení školy tvrdí opak

Učiliště v Michli mohlo incidentu zabránit, říkají žáci. Vedení školy tvrdí opak
Střední učiliště v pražské Michli | Zdroj: AKTU

Tragická smrt vyučujícího na učilišti v pražské Michli otřásla celým Českem. Podle některých studentů však škola mohla incidentu zabránit. Zároveň popsali, co se dělo den před útokem.

Odborné učiliště v Michli se vzpamatovává ze čtvrtečního útoku mačetou, při kterém zemřel učitel. Podezřelý z útoku je 19letý student.   

Den předtím měl mít mladík podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) problémy s prospěchem. Studijní neúspěch nebo spor s učitelem nelze však řešit násilím, společnost takové jednání odsuzuje. V podobných situacích je vhodné se obrátit třeba na školního psychologa.

Za pětku ze zkoušení se měl žák následující den učiteli pomstít. "V den toho zkoušení jsem seděl v té třídě a on ho zkoušel celou hodinu. Rozhodně to nebyl výkon na pětku. Doslova ho u té tabule ponižoval," uvedl na sociálních sítích jeden ze studentů.

Související obsah

"Nikdo neřekne, že ho doslova vydeptal a šikanoval. Tak žáka napadlo jako řešení to, že ho rozsekal mačetou. Nechci říct, že by si tohle zasloužil, ale všichni jsme tušili, že se způsobem jeho výuky přijde nějaký ma**r, kterému to bude jedno," nebral si servítky žák.

Redakci TN.cz pak situaci potvrdili také další studenti. Všichni se shodli, že učitel nebyl zrovna oblíbený. "Rozhodně to pohodář nebyl. Chlapce opravdu zkoušel celou hodinu, to je pravda," řekl TN.cz učeň, který si přál zůstat v anonymitě.

"Učitel fakt pohodář nebyl!" přidal se další student. Ani ten nechtěl, aby jeho jméno bylo zmíněno.

Někteří se navíc shodují, že incidentu šlo zabránit. "Všichni si na učitele stěžovali. Nechci vraždu obhajovat, je to nechutný čin. Ale škola nevyslechla to, jak si žáci stěžovali, až to vyvrcholilo v toto," řekl TN.cz jeden ze studentů.

Související obsah

Ředitel školy Karel Dvořák se však TN.cz k této skutečnosti odmítl vyjádřit. Už dříve ale uvedl, že napadení nebylo předvídatelné. "Napadený kolega byl pedagogem s velkým P, se žákem nikdy nebyly problémy a ze strany školy nebyly porušeny žádné bezpečnostní předpisy," uvedl ředitel v oficiálních vyjádřeních.

Ministr školství je rovněž přesvědčen, že škola nijak nepochybila. "Ta škola podle našich informací funguje dobře a není vůbec špatně řízena. Nedá se říct, že by vykazovala jakékoliv abnormální problémy oproti jiným školám tohoto typu," uvedl Gazdík v rozhovoru pro portál iROZHLAS.

Česká školní inspekce na učilišti prováděla kontroly přibližně každé tři roky. Ta poslední z roku 2020 vytýkala škole především vysokou neúspěšnost studentů u maturity. "Hrubá neúspěšnost, tedy poměr žáků neúspěšných u maturitní zkoušky k žákům přihlášeným k maturitní zkoušce, činila 50 procent," stojí v inspekční zprávě.

Na poměry na škole se objevují stížnosti na internetu i od bývalých studentů. Nejvíce si jich stěžuje na kvalitu oboru mechanik/elektrotechnik. Objevily se ale také stížnosti na přístup části pedagogického personálu, zejména na přístup mistrů na praxích. V extrémních případech mělo dokonce docházet k násilí. "Mlátit žáky je zde denní chléb," stojí v jedné ze stížností.

Žák měl na kantora zaútočit ve čtvrtek krátce před polednem. Podle svědků ho měl mačetou udeřit do hlavy a utéct oknem. Policistům se podezřelého podařilo vypátrat a zadržet.

Incident se odehrál na učilišti v pražské Michli. Více se dozvíte v následující reportáži:

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz