Domácí

Meteorologové rozšířili výstrahu. Expertka řekla, jak bude na Velikonoce

Rtutě teploměrů tento týden půjdou pomalu nahoru. Pocitovou teplotu ale bude snižovat silný vítr. Dosahovat může rychlosti až 70 kilometrů v hodině, na horách dokonce ještě více. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí rozšířil výstrahu. Meteoroložka Dagmar Honsová pak poodhalila, jaké počasí nás čeká na Velikonoce.

Pondělní ráno je nejchladnější z celého týdne. Na většině území teplota klesla pod bod mrazu. Nejnižší teploty padaly na jihozápadě a západě území. V Karlových Varech naměřili -5,8 °C, v Temelíně -5,1 °C, na Chebsku -4,2 °C a v Českých Budějovicích -4,6 °C. O poznání chladněji bylo v horských oblastech. Na Šumavě teplota klesala i pod -15 °C.

Začátek týdne pokazí silný vítr. Meteorologové už kvůli tomu i rozšířili původní výstrahu o oblasti Frýdlantsko, Broumovsko, Slezsko a okresy ležící v Moravské bráně. "V pondělí 4. 4. odpoledne začne foukat čerstvý jihozápadní vítr. V oblastech s výstrahou se vyskytnou nárazy větru 55 až 70 km/h, na horách kolem 90 km/h. Vítr začne slábnout na většině míst v úterý 5. 4. odpoledne. Další silnější vítr předpokládáme ve čtvrtek 7. 4.," varuje ČHMÚ.

Výstraha před větrem Zdroj: ČHMÚ

Předpověď počasí

V pondělí bude zpočátku dne jasno až polojasno. Během odpoledne začne od severozápadu přibývat oblačnosti a večer se objeví místy i déšť, od středních poloh zase sníh. Přes den budou teploty kolem 4 až 8 °C. Vítr bude postupně zesilovat, v nížinách a na většině území může nakonec dosáhnout rychlosti až 70 km/h, na severu území v horských oblastech až 90 km/h.

Úterý bude zatažené až oblačné. Bude pršet a ve vyšších polohách zase sněžit. Ráno teploměry naměří 1 až 5 °C, přes den se dočkáme až 11 °C. Silný vítr bude foukat také v tento den s nárazy až 70 km/h, na Šumavě i 90 km/h. Odpoledne by však měl postupně slábnout.

Související obsah

Středa bude ve znamení zatažené až oblačné oblohy, zpočátku dne musíme počítat s dešťovými přeháňkami. Během dne bude oblačnosti ubývat. Ranní teploty budou mezi 1 až 5 °C. Přes den vystoupají na 10 až 15 °C. Ve středu bude vítr během dne opět nabírat na síle, odpoledne bude foukat čerstvý jihozápadní vítr s nárazy o rychlosti kolem 55 km/h.

Synoptická situace:

Přes střední Evropu budou přecházet jednotlivé frontální systémy Zdroj: https://www.metoffice.gov.uk/

​Větrno bude i nadále

A také pláštěnky budeme potřebovat i ve druhé polovině týdne. Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, na většině území bude pršet, na horách zase sněžit. Ráno se teploty budou pohybovat mezi 3 až 7 °C, přes den se dočkáme i příjemných 16 °C. Foukat bude silný vítr s nárazy kolem 70 km/h, na horách až 90 km/h.

Pátek bude zatažený až oblačný. Bude pršet, ve vyšších polohách sněžit. Ráno teploměry naměří 3 až 7 °C. Přes den bude 8 až 13 °C. Foukat bude převážně čerstvý vítr o rychlosti s nárazy kolem 70 km/h.

"Také o víkendu bude počasí větrné a ve znamení velké oblačnosti. Na většině území bude pršet, ve vyšších polohách se objeví sněhové nebo smíšené přeháňky," sdělila meteoroložka Dagmar Honsová.

Velikonoce jako svátky jara?

Charakter počasí v týdnu před Velikonocemi bude zřejmě daleko klidnější, bude méně oblačnosti, ubyde srážek a vítr zeslábne. Odpolední teploty budou přechodně stoupat až k 18 °C.

Související obsah

"Numerické modely také dávají první nástřely počasí na velikonoční svátky. Počítat musíme místy s občasným deštěm nebo přeháňkami a odpoledními teplotami jen lehce přes 10 °C," sdělila Honsová.

Velikonoce jsou pohyblivé svátky, slaví se první neděli po prvním jarním úplňku. V kalendáři tak může velikonoční neděle připadnout na jakýkoliv den od 20. března do 25. dubna. V uvedené období zpravidla roste průměrná denní teplota v pražském Klementinu z 5,4 °C na 10,2 °C. "Vůbec nejvyšší teplota vzduchu během Velikonoc byla v Praze naměřena 23. dubna roku 1968 a vystoupala na 30,9 °C.

Podívejte se na předpověď počasí na pondělí 4. dubna:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz