Zahraničí

Svět šokován masakrem v Buči. Je to válečný zločin, řekl prezident Zeman

Město Buča zdevastovala ruská armáda. V neděli se na zkázu přijel podívat bratr starosty Kyjeva Vladimir Kličko. Přímo z města komentoval situaci okolo sebe. Buču osvobodila v sobotu ukrajinská armáda. Na místě nalezla desítky mrtvých civilistů, které podle Ukrajinců postříleli ustupující ruští vojáci.

Bratr kyjevského starosty Vladimir Kličko vyrazil v doprovodu vojáků do osvobozené Buče. V ní ukrajinská vojska po ústupu ruské armády objevila desítky mrtvých civilistů. Na videu, které Kličko v Buči natočil, přímo obvinil ruskou armádu z genocidy.

"Právě jsem ve městě Buča na okraji hlavního města. To, co se odehrálo tady i na mnoha dalších místech na Ukrajině, není žádná vojenská operace," řekl Kličko v krátkém videu, na němž jsou vidět následky ruského obsazení města.

Související obsah

Za Kličkem lze vidět několik mrtvých lidí. "Toto nejsou žádné vojenské cíle. To jsou civilisté, zastřelení s rukama spoutanýma za zády. Je to genocida ukrajinské populace," upozornil Kličko.

Ze smrti občanů Buče Kličko přímo obvinil Rusko i prezidenta Vladimira Putina. "Přesně toto páchá Rusko a Putinův režim. Zabíjejí civilisty se svázanýma rukama střelou do hlavy," sdělil Kličko.

Podle starosty Buče Anatolije Fedoruka město během ruské okupace pohřbilo 280 lidí do hromadných hrobů. Část z nich byla pozabíjena na žitomirské dálnici při pokusu uniknout do Kyjeva. Další desítky civilistů ležely v ulicích bombardované Buče.

Ukrajinští vojáci nalezli v Buče stovky zavražděných civilistů:

Svět reaguje na masakr

Záběry z města na okraji Kyjeva vyvolaly bouřlivou reakci ukrajinských i světových politiků. Prezident Volodymyr Zelenskyj, stejně jako Kličko, označil činy vojáků v Buči za genocidu. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba prohlásil vraždění za úmyslné a požádal země G7 o nové, devastační sankce vůči Rusku.

Prezident Miloš Zeman ruské počínání v Buči i na zbytku Ukrajiny odsoudil. "Prezident republiky odsuzuje vraždění civilních obyvatel na Ukrajině jako válečný zločin," uvedl na twitteru mluvčí prezidentské kanceláře Jiří Ovčáček.

Vyjádřil se také český premiér Petr Fiala (ODS). "Ruská armáda se dopouští na Ukrajině válečných zločinů. Svět nikdy nesmí zapomenout Vladimiru Putinovi, že rozpoutal zbytečnou válku, při které umírají nevinní," napsal Fiala na twitteru.

Poslanec Andrej Babiš (ANO) volal po řádném prošetření. "Jsem znechucen odporným masakrem civilistů v Buči a rozhodně ho odsuzuji. Vše se musí důkladně vyšetřit a zdokumentovat," uvedl Babiš na twitteru.

Podívejte se na reakce českých politiků:

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová nazvala činnost Ruska v Buči aktem čirého zla. "Buča se stala symbolem toho nejhoršího, čeho jsou lidské bytosti schopny, čirého zla. Musíme ho zastavit zesílením sankcí vůči Rusku a trvalou podporou Ukrajině. Všechny zločiny musí být vyšetřeny a předány spravedlnosti," sdělila Čaputová na twitteru.

K masakru se vyjádřili také představitelé Francie a Německa. "Obrazy, které se k nám dostávají z osvobozeného města Buča, jsou nesnesitelné. Stovky zbaběle zavražděných civilistů v ulicích. Ruské úřady se budou muset za své zločiny zodpovídat," napsal na twitteru francouzský prezident Emmanuel Macron.

Německý kancléř Olaf Scholz vyzval mezinárodní organizace, aby zdokumentovaly okolnosti masakru. "Musíme neúnavně vyšetřovat zločiny ruské armády a hnát pachatele k odpovědnosti," sdělil Scholz.

Podívejte se na reakci bývalého ministra zahraničí Cyrila Svobody:

Snímky zvěrstev v Buči. Galerie obsahuje drastické záběry:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz