Domácí

Lidé šetři, kde se dá. Chovají ovce, na balkoně pěstují zeleninu

Vše zdražuje, a tak lidé šetří, kde mohou. Pečou si vlastní chleba, chovají domácí zvířata nebo pěstují zeleninu. Podle ekonomů jen na zelenině mohou domácnosti ušetřit tisíce korun.

Ten, kdo nemá zahrádku, bere zavděk balkonem nebo terasou. Daniel Brotz ze Šimonovic u Liberce netrpělivě čeká, až mu povyskočí oblíbená zelenina. "Z těch čtyř květináčů mám 20 kilo rajčat," spočítal. Jedna rostlina stojí 30 korun, ale stejně by ji nekoupil. Vypěstuje si ji ze semínek. "Cenově se to vyplatí, ale hlavní je ten rozdíl v chuti, taková rajčata člověk nekoupí," ohodnotil.

Zelenina za rok zdražila o třetinu. "Bude záležet na letošní úrodě, v případě, že bude slabší, vystřelí to ceny nahoru," okomentoval ekonom Štěpán Křeček.

V Černé u Bohdanče na Pardubicku Aleš Janeček kus ze své okrasné zahrady vyhradil zelenině. Odlil si betonové desky, navezl kubík hlíny a udělal záhon. "Nasadili jsme asi 20 brambor a očekávám 60 kilo," odhadl Janeček.

Související obsah

​Tolik sadby čeští zemědělci ještě nikdy neprodali. "Letos se zájem zvýšil o 10 až 20 procent," uvedl zemědělec ze Svobodných Dvorů David Smetana.

Jiří Rejl z Holovous jde jinou cestou. Za měsíc přiveze tři ovečky a do listopadu je vykrmí. "Nemusíte sekat zahradu. Na zahradě je spousta hustých stromů, tak veškeré ovoce, které popadá na zem, posbírají a sežerou," vysvětlil Rejl.

Cena jehněte je tisíc korun, na konci sezóny z něj bude třicet kilo masa. Až na kopyta chovatel všechno zpracuje. "Kosti vyvařím. Vývar používám na zahušťování gulášů a na polívky," přiblížil.

Související obsah

​A kvůli drahým energiím a válce na Ukrajině půjde nahoru i pečivo. Kateřina Němečková z Pardubicka se tak pustila do vlastního chleba. "Mám kvásek, který jsem si založila, a z toho peču," popsala.

Mouka, voda, koření, hodina v troubě a počin je na světě. "Cena za domácí chleba vyjde na 20 korun, v krámě tak 50, protože pšeničnožitný kváskový chleba něco stojí," srovnala. Kromě chleba peče i housky, jedna vychází na dvě koruny.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz