Zahraničí

ON-LINE: Buča je jen špička ledovce, tvrdí Ukrajina. V Mariupolu je situace mnohem horší

Hrůzy viděné v Buči jsou podle ukrajinského ministra zahraničí jen špičkou ledovce, situace v Mariupolu je mnohem horší. Zjištění o popravách bude zřejmě znamenat ještě tvrdší sankce proti Rusku. V pondělí se nechal americký prezident Biden slyšet, že o ně bude usilovat. Tento týden by o nich měla jednat také Evropská unie, podle eurokomisaře pro ekonomiku jsou dokonce ve hře i sankce proti ruskému energetickému sektoru.

  • Volodymyr Zelenskyj v pondělí navštívil Buču, kde Rusové měli brutálně popravit civilisty.
  • V souvislosti s masarkem v Buči prezident Spojených států volá po tom, aby Putin stanul před trestním tribunálem. Požaduje také další sankce proti Rusku.
  • O těch bude jednat i Evropská unie. Eurokomisař Paolo Gentiloni nevyloučil ani sankce proti ruskému energetickému sektoru.
  • Podle ministra zahraničí Dmytra Kuleby jsou hrůzy v Buči jen špičkou ledovce, Mariupol je na tom podstatně hůř. Dobytí Mariupolu je podle Britů pro Rusy klíčovým cílem celé invaze.
  • Zahájení ruského frontálního útoku na Donbas je na spadnutí, úřady vyzvaly civilisty k okamžitému opuštění Doněcké oblasti.
  • Ukrajinská armáda vytlačuje na severu okupanty od Černihivu a Sumy.
  • Civilních obětí je podle OSN od počátku invaze 1 417, počet však bude mnohem vyšší, nezahrnuje Mariupol, Irpiň a další místa.
  • Podle Ruska není přímé jednání prezidentů Putina a Zelenského zatím možné.

Svět se stále vzpamatovává z hrůzných zpráv, které přišly z ukrajinské Buči. Tamní události jsou ale podle ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby jen špičkou ledovce ruských válečných zločinů. "Bez nadsázky, ale s velkým zármutkem vám mohu říci, že situace v Mariupolu je mnohem horší," řekl na tiskové konferenci ve Varšavě. V Mariupolu, který se po týdnech bombardování proměnil v trosky, zůstává podle starosty uvězněno stále zhruba 130 tisíc lidí.

Americký prezident Joe Biden v souvislosti s masakrem v Buči vyzval k zahájení soudního procesu s Vladimirem Putinem. Putin je podle něj válečný zločinec. "To, co se děje v Buči, je pobuřující a všichni to vidí," sdělil Biden v pondělí novinářům a dodal, že bude usilovat o další sankce proti Rusku.

Ve středu by o dalším balíčku sankcí měla jednat i Evropská unie, zahrnovat by mohly i omezení dovozu plynu a ropy z Ruska. Eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni na dotaz o potenciálním embargu odpověděl, že "nic není ze stolu". Není ale jasné, zda členské státy naleznou shodu. Zatímco Polsko či pobaltské země po tomto opatření volají, Německo, Rakousko nebo Maďarsko stále projevují neochotu k tomuto kroku.

Související obsah

Postup ruské armády

O přesunu ruské pozornosti na východ a jih Ukrajiny svědčí opakované ostřelování Oděsy. Shromažďování okupačních vojsk je hlášeno u Luhanské a Doněcké oblasti. Podle ukrajinského generálního štábu může k útoku na Donbas dojít každým okamžikem, předpokládá ho ve směru na Severodoněck. Guvernér Doněcké oblasti v očekávání těžkých bojů naléhavě vyzval civilisty k evakuaci, nabídl jim i zajištění dopravy.

​Na severu se ukrajinským silám daří vytlačovat okupanty z dalších území. Osvobodily tři obce u Černihivu ležící na strategické spojnici s Kyjevem, což svědčí o prolomení blokády tohoto města poblíž hranic s Běloruskem. Ústup okupantů hlásí i další severoukrajinské město Sumy.

Rusko v neděli prohlásilo, že mírová jednání nepokročila natolik, aby bylo možné uspořádat schůzku lídrů a že postoj Moskvy ke statusu Krymu a Donbasu se nezmění. Přitom ještě den předtím země souhlasila se schůzkou prezidentů Zelenského a Putina. Sdělil to šéf ukrajinské delegace David Arakhamia. Schůzka se měla odehrát v Turecku.

O nedělním dění na Ukrajině si můžete přečíst zde.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz