Zahraničí

Cenzura, nucené práce a tresty smrti. Toto plánuje ruský politolog pro Ukrajinu

Cenzura, nucené práce a tresty smrti. Toto plánuje ruský politolog pro Ukrajinu
Ukrajinští vojáci v Kyjevě Zdroj: Profimedia

Na webu ruské státní tiskové agentury RIA Novosti vyšel v pondělí komentář s titulkem "Co by mělo Rusko udělat s Ukrajinou?". Napsal ho ruský politolog Timofej Sergejcev. Plánuje v něm zničení Ukrajiny, podle něj jako samostatná země nesmí existovat.

"Nepotřebujeme nacistickou, banderovskou Ukrajinu, nepřítele Ruska a nástroj Západu ke zničení Ruska," napsal ve svém komentáři pro ruskou státní agenturu RIA Novosti v pondělí ruský politolog Timofej Sergejcev. Při válce na Ukrajině se podle něj pouze denacifikace převedla do praktické roviny.

"Denacifikace je nutná, když je značná část národa, nejspíše jeho většina, ovládnuta a zatažena nacistickým režimem do jeho politiky," prohlásil. "Hypotéza 'lidé jsou dobří, vláda je špatná' nefunguje," dodal.

Vyzval ke zničení Ukrajinců, kteří se chopili zbraně. "Nemělo by se výrazně rozlišovat mezi Ozbrojenými silami Ukrajiny a takzvanými Silami národní bezpečnosti, stejně jako mezi milicemi územní obrany, které se k těmto dvěma typům vojenských formací připojily," napsal. Jsou podle něj vinni genocidou ruského lidu a nedodržováním válečných zákonů a zvyklostí. "Váleční zločinci a aktivní nacisté musí být exemplárně potrestáni," uvedl.

Související obsah

Všechny organizace, které podle něj praktikují nacismus, mají být lustrovány. "Kromě špiček je však vinna i velká část mas lidí, kteří jsou pasivními nacisty a kolaboranty s nacismem. Podporovali nacistickou vládu a poslouchali ji," tvrdí.

Tím pravděpodobně mířil na lidi, kteří podporují Volodymyra Zelenského či jeho předchůdce Petra Porošenka. Ti se utkali ve druhém kole posledních prezidentských voleb, ve kterém hlasovalo přes 19 milionů lidí.

Obyčejné Ukrajince je podle Sergejceva potřeba převychovat. "Převýchovy se dosahuje ideologickou represí nacistických postojů a tvrdou cenzurou nejen v politické oblasti, ale nutně také v oblasti kultury a vzdělávání," navrhl. 

Ukrajina proto podle něj nemůže být suverénní. Rusko by totiž poté nad "denacifikací" nemělo kontrolu. "Termín denacifikace nemůže být v žádném případě kratší než jedna generace, která se musí narodit, vyrůst a dospět v podmínkách denacifikace," požaduje politolog.

Související obsah

Touhou po samostatnosti, evropské cestě a pokroku podle Sergejceva Ukrajina pouze maskuje svůj nacismus. Přiznává však, že neexistuje žádná hlavní nacistická strana, žádný Führer ani žádné plnohodnotné rasové zákony. Ty vidí pouze v podobě dle jeho slov represí proti ruskému jazyku. "V důsledku toho neexistuje žádná opozice a odpor vůči režimu," sdělil ve svém textu.

Kompromis, který by znamenal například vstup Ukrajiny do Evropské unie, ne však do NATO, podle něj proto není možný. "Samotný Západ je tvůrcem, zdrojem a sponzorem ukrajinského nacismu, zatímco západní banderovské kádry a jejich 'historická paměť jsou pouze jedním z nástrojů nacizace Ukrajiny. Ukronacismus přináší světu a Rusku ne menší, ale větší hrozbu," napsal.

Ukrajina jako národní stát podle Sergejceva není možná. "Ukrajinismus je umělá protiruská konstrukce, která nemá svůj civilizační obsah," myslí si. "Banderovská elita musí být zlikvidována, její převýchova je nemožná. Společenská 'bažina', která ji aktivně i pasivně podporovala akcí a nečinností, musí přežít útrapy války a osvojit si zkušenost jako historickou lekci a odčinění své viny," doplnil.

Související obsah

Ukrajina podle politologa nadále nesmí existovat. Následně ve svém komentáři jmenuje tyto kroky:

  • Likvidace ozbrojených nacistických formací (čímž se rozumí jakékoli ozbrojené formace Ukrajiny, včetně Ozbrojených sil Ukrajiny), jakož i vojenské, informační, vzdělávací infrastruktury, která zajišťuje jejich činnost
  • Vytváření orgánů veřejné samosprávy a domobrany (obrana a vymáhání práva) na osvobozených územích, které chrání obyvatelstvo před terorem podzemních nacistických skupin
  • Instalace ruského informačního prostoru
  • Stažení vzdělávacích materiálů a zákaz vzdělávacích programů na všech úrovních obsahujících nacistické ideologické směrnice
  • Masové vyšetřovací akce s cílem vyvodit osobní odpovědnost za válečné zločiny, zločiny proti lidskosti, šíření nacistické ideologie a podporu nacistického režimu
  • Lustrace, zveřejňování jmen spolupachatelů nacistického režimu, jejich zapojení do nucených prací na obnovu zničené infrastruktury jako trest za nacistické aktivity (z řad těch, kteří nebudou vystaveni trestu smrti ani vězení)
  • Přijetí primárních normativních aktů denacifikace "zdola" na místní úrovni pod dohledem Ruska, zákaz všech typů a forem obrody nacistické ideologie
  • Zřizování památníků, pamětních cedulí, pomníků obětem ukrajinského nacismu, zvěčňujících památku hrdinů boje proti němu
  • Zahrnutí antifašistických a denacifikačních norem do ústav nových lidových republik
  • Vytvoření stálých denacifikačních orgánů na dobu 25 let

Timofej Sergejcev je ruský politolog, který pro agenturu RIA Novosti píše komentáře pravidelně. Loni se v komentáři "Jakou Ukrajinu nepotřebujeme" zmínil i o Československu. Po druhé světové válce u nás totiž podle něj neproběhla denacifikace. Pražské jaro navíc označil za fašistickou vzpouru.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz