Zahraničí

Ruské ministerstvo si předvolalo českého velvyslance. Hrozí odvetou za vyhoštění diplomata

Ruské ministerstvo si předvolalo českého velvyslance. Hrozí odvetou za vyhoštění diplomata
Vítězslav Pivoňka | Zdroj: Profimedia

Český velvyslanec v Moskvě Vítězslav Pivoňka byl v pondělí předvolán na tamní ministerstvo zahraničí kvůli vyhoštění ruského diplomata z České republiky. Naše úřady podle ministerstva ničí vzájemné vztahy a jejich rozhodnutí podle něj nezůstane bez odezvy. Jaké kroky chystá, to zatím není známo.

Pivoňkovi byl na ministerstvu zahraničí v Moskvě vyjádřen "důrazný protest v souvislosti s další protiruskou provokací z české strany," citovala vyjádření úřadu ruská agentura Interfax. Důvodem, proč byl Pivoňka předvolán, bylo vyhoštění ruského diplomata, o kterém české ministerstvo zahraničí informovalo minulý týden.

Území České republiky měl opustit do 72 hodin. Rusko dalo jasně najevo, že se mu nelíbí. "Zdůrazňujeme, že tento nepřátelský krok, který posiluje politiku českých orgánů zaměřenou na zničení bilaterálních vztahů, nezůstane bez odezvy," uvedlo ruské ministerstvo.

Související obsah

​Výzvu ruským diplomatům, kterou české ministerstvo zahraničí zveřejnilo rovněž minulý týden, ruský úřad odsoudil jako propagandu. "Tento drzý kousek považujeme za porušení všech pravidel a zvyklostí mezinárodní diplomacie a na hranici se zasahováním do vnitřních záležitostí naší země," dodalo ruské ministerstvo.

Nežádoucím ruským diplomatem, který byl vyhoštěn z České republiky, měl být podle zjištění Deníku N a týdeníku Respekt Feodosij Vladyševskij. Ten byl zástupcem ruského velvyslance a podle českých bezpečnostních složek měl mít vazbu na ruské tajné služby.

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz