Válka na Ukrajině

Rusové odchází z Černobylu, tvrdí Pentagon. Ozářené vojáky mají vozit do Běloruska

Rusové odchází z Černobylu, tvrdí Pentagon. Ozářené vojáky mají vozit do Běloruska
Jaderná elektrárna Černobyl na ilustračním snímku Zdroj: Profimedia

Podle Pentagonu se ruská vojska začala stahovat z jaderné elektrárny v Černobylu, uvedla agentura AFP. Ozáření ruští vojáci mají být odváženi do běloruského centra radiační medicíny v Homelu. Informoval o tom člen veřejné rady při Státní agentuře Ukrajiny pro správu uzavřených zón Jaroslav Jemelianenko.

Ruské jednotky se údajně začaly stahovat z jaderné elektrárny v Černobylu, kterou obsadily hned první den invaze na Ukrajinu. S odvoláním na Pentagon o tom informovala zpravodajská agentura AFP.

"Černobyl je další oblastí, kde se začala vojska přeskupovat. Odchází z Černobylu a míří do Běloruska," citovala AFP představitele Pentagonu. Podle něj nelze říci, že by všichni vojáci z okolí Černobylu už odešli.

Člen veřejné rady při Státní agentuře Ukrajiny pro správu uzavřených zón Jaroslav Jemelianenko uvedl, že ozáření ruští vojáci jsou přiváženi do města Homel. "Další várka ozářených ruských teroristů, kteří obsadili černobylskou zónu, byla dnes dovezena do běloruského centra radiační medicíny v Homelu," uvedl Jemelianenko na faceboku s odkazem na běloruský televizní kanál.

Související obsah

​"Kopáte zákopy v Rudém lese, ku**y? Teď s tímhle žijte po zbytek svého krátkého života. Existují pravidla pro zacházení s tímto teritoriem," rozčiloval se v příspěvku Jemelianenko a dodal, že pokud má velení minimální inteligenci, dalo se této situaci předejít.

Podle dřívější zprávy od agentury Reuters obrněná ruská vozidla v Rudém lese rozvířila radioaktivní prach. Vojáci neměli být nijak chráněni, a byli tak vystaveni radiaci. Zaměstnanci elektrárny uvedli, že je to v podstatě sebevražedná mise.

Související obsah

​Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi podle agentury Unian ve středu na setkání se zaměstnanci Jihoukrajinské jaderné elektrárny řekl, že jednání ruské a ukrajinské delegace by se mělo zaměřit na odchod ruských vojsk z areálů jaderných elektráren v Černobylu a Záporoží.

Grossi situaci, kdy ruská vojska obsadila jaderné elektrárny, považuje za neobvyklou a kritickou. "Tuto otázku je třeba posuzovat na různých úrovních. Samozřejmě doufáme, že okamžik příměří je blízko a probíhající jednání mezi Ukrajinou a Ruskem přispějí k míru," dodal.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém čtvrtečním nočním proslovu řekl, že Ukrajina slovům o omezení ruské vojenské aktivity nevěří. "Nevěříme nikomu. Ani jedné krásné frázi," vzkázal Zelenskyj. Mírová jednání by měla pokračovat v pátek.

Po měsíci mohli zaměstnanci opustit jadernou elektrárnu Černobyl:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz