Koronavirus

Vědci zkoumali v respirátorech škodlivé látky. Řekli, jaký mají vliv na lidské zdraví

Vědci zkoumali v respirátorech škodlivé látky. Řekli, jaký mají vliv na lidské zdraví
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Roušky a respirátory se staly v době pandemie běžnou součástí našich životů. Vědci v uplynulých měsících často zkoumali jejich účinnost, přítomnost tzv. PFAS látek, které jsou ve větší míře škodlivé, ale nebyla důkladně prozkoumána. Zaměřit se na to proto rozhodli vědci z Oregonské univerzity. Zjistili, že většina ochranných pomůcek obsahovala jen zanedbatelné množství těchto látek, které není pro zdraví škodlivé. Výjimkou byl jeden respirátor prodávaný hasičům, který by mohl představovat riziko.

Výrobci roušek a respirátorů je navrhují tak, aby nejen zabraňovaly vdechování různých částic a patogenů, ale také odpuzovaly tekutiny. Tým environmentálního chemika z Oregonské univerzity Ivana Titaleye proto napadlo, že by některé firmy mohly do ochranných pomůcek přidávat tzv. PFAS látky, které by materiál učinily nepromokavým.

Jedná se o zkratku per- a polyfluoralkylových látek, které se používají například v kuchyňském nádobí (typicky teflon), nepromokavých botách či sportovních oděvech. Tyto látky ale mají schopnost se hromadit v organismu. Byly dříve nalezeny v tělech ryb, ptáků i savců včetně lidí. Podle některých studií mohou poškozovat játra či močový měchýř.

Související obsah

​Během pandemie měli lidé na sobě roušky a respirátory mnohdy i několik hodin. Pokud by tyto výrobky obsahovaly PFAS látky, hrozilo by podle vědců vdechnutí či vystavení kůže škodlivinám.

Vědci si vybrali devět ochranných pomůcek. Mezi nimi byla chirurgická rouška, respirátor N95, šest látkových roušek pro opakované použití a jedna maska ze speciální tkaniny odolné teplu, která je určena hasičům. Výsledky zkoumání, které byly v rámci studie publikované v odborném časopise Environmental Science & Technology Letters, nás mohou uklidnit.  

Související obsah

​Většina ochranných pomůcek neobsahuje PFAS látky v množství, které by mohlo být pro zdraví škodlivé. Nejnižší obsah byl zjištěn u chirurgické roušky a respirátoru N95. Nejvyšší množství měla naopak hasičská maska, u které byla podle vědců překročena hranice považovaná za bezpečnou, ale pouze při celodenním nošení (10 hodin) a při vysoké aktivitě, jako je například cvičení.

"Výzkumníci dále analyzovali dopad PFAS na životní prostředí z chirurgických roušek a masek N95, které tvoří více než 99 % obličejových masek na skládkách. Odhadují, že i kdyby každý občan USA starší 5 let vyhodil jednu roušku denně (90 miliard roušek za rok), byly by pouze malým zdrojem PFAS látek v odpadních vodách," uvedla v tiskové zprávě Americká chemická společnost, která časopis se studiemi publikuje.

V Česku skončila na některých místech povinnost nosit respirátory (14/03/2022):

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz