Koronavirus

Ministerstvo přestane odpouštět DPH u respirátorů. Zdražování už nehrozí, tvrdí

Ministerstvo přestane odpouštět DPH u respirátorů. Zdražování už nehrozí, tvrdí
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Ministerstvo financí se rozhodlo neprodloužit prominutí daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory a filtrační polomasky třídy FFP2 a vyšší. Podle mluvčího resortu už nehrozí skokové navýšení cen, význam tohoto opatření tedy postrádá smysl a v pátek 31. prosince skončí.

Dočasné zrušení 21procentní daně na respirátory původně reagovalo především na malou nabídku tohoto zboží na trhu v období, kdy byla postupně zaváděna povinnost nosit respirátory namísto roušek a nedostatečná nabídka respirátorů na trhu mohla vyvolat skokový nárůst cen.

V současnosti se podle mluvčího ministerstva financí Tomáše Weisse  nacházíme ve zcela jiné situaci.

Související obsah

​"Nabídka na českém trhu je dostatečná a výrobní kapacity jsou poptávce přizpůsobeny, tedy nehrozí riziko skokových nárůstů cen způsobených příkladně spekulativními obchody. Proto již není důvodné prodlužovat toto opatření a setrvávat tak v rozporu s právem Evropské unie, byť ze strany EU v této věci dosud nebyl učiněn žádný konkrétní akt," vysvětlil.

​Prominutí daně stálo stát přibližně 1,1 miliardy korun. Dočasné zrušení daně z přidané hodnoty na respirátory předchozí vláda zavedla na začátku letošního února. Původně mělo opatření platit dva měsíce, nakonec došlo k jeho prodloužení.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz