Česká Evropa

Europoslanci jednají o Ukrajině. Ve hře je i zastavení dotací Maďarsku

Evropský parlament ve středu probere další sankce, které chce komise uvalit na Rusko. Řeč ale přijde také na Polsko a Maďarsko.

Evropští poslanci budou ve středu diskutovat o obvinění Polska a Maďarska z porušování demokratických hodnot. Evropský parlament má totiž pochybnosti ohledně nezávislosti polské justice.

Proti Maďarsku se Evropská komise chystá zahájit disciplinární řízení  hlavním problémem je v zemi prý korupce. Maďarsko by v nejkrajnějším případě mohlo být úplně odstřižené od čerpání peněz z unijních fondů.

Související obsah

​Velkým tématem ve francouzském Štrasburku, kde parlament zasedá, bude ve středu také válka na Ukrajině. Poslanci budou projednávat zpřísnění protiruských sankcí, vyhodnotit by si měli také závěry nedávného summitu lídrů členských států, kterého se zúčastnil i prezident Spojených států Joe Biden.

Poslední den plenárního zasedání čeká na europoslance ve čtvrtek. To by měli podle plánu hlasovat o tom, jak pomoci ženám a dětem prchajícím z Ukrajiny. Přesněji jak tyto skupiny běženců ochránit před obchodem s lidmi.

V plánu je také schválení rezoluce o právu na opravu. Ta by měla zajistit unijním občanům delší záruční lhůty na různé výrobky nebo třeba povinnost výrobce opravit předmět i po vypršení jeho záruky.

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz